Listę zgłoszeń Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych otwiera czesko-polski duet - Miroslav Zapletal i Bartosz Momot – na Hummera przykleją oni numer startowy 101. W sezonie 2016 ekipa wygrała już dwa rajdy z cyklu RMPST i jak na razie wiele wskazuje na to, że możemy mieć mistrza Polski z Czech. To niejedyna załoga z zagranicy, która postanowiła spróbować swoich sił w Warszawskim Safari. Zgłosił się też Zdenek Porizek (jego Ford F150 również jest dobrze znany polskim kibicom) oraz ekipa z Białorusi - za kierownicą Opla Campo zasiądzie Aleksiej Asmalouski. Samochód używany przez naszych wschodnich sąsiadów ma napęd jedynie tylnej osi i mocny benzynowy silnik – ciekawe jak poradzi sobie z poligonową trasą?

Oczywiście nie brak też czołowych polskich zawodników: świetną formę prezentuje zwycięzca Baja Drawsko Sławomir Wasiak, tradycyjnie liczyć możemy na popisową jazdę w wykonaniu Marcina Łukaszewskiego – w tym sezonie nie wiedzie mu się co prawda w cyklu RMPST, za to osiąga świetne rezultaty w mistrzostwach CEZ-u. "Auto jest w 100 procentach gotowe, my z kolei jesteśmy gotowi na 110 procent, bo poziom motywacji mamy ogromny. Ostatni rajd nie ułożył się po naszej myśli, ale to już przeszłość. Przed nami Warszawskie Safari i kolejna walka o punkty w Mistrzostwach Polski. W ubiegłym roku zwyciężyliśmy i z takim samym nastawieniem jedziemy do Warszawy" - powiedział Marcin Łukaszewski.

Warszawskie Safari - zapowiedź Foto: Materiały prasowe/Audi / Auto Świat
Warszawskie Safari - zapowiedź

Pozytywnie nastawiona jest też jego pilot, Magda Duhanik:"Rajdy bywają nieprzewidywalne, czego przykład mieliśmy ostatnio podczas Baja Czarne. Przed nami walka o zwycięstwo i zapewne będzie się ona rozgrywać do ostatnich metrów finalnego odcinka specjalnego. Nastawiamy się na to i nie możemy się już doczekać. Sportowa rywalizacja to też gratka dla kibiców, a mamy nadzieję, że tych nie zabraknie na trasie oesów. Trzymajcie kciuki!"

Rozważnie ale szybko odcinki pokonuje Włodzimierz Grajek a kolejny start praktycznie nowym, rewelacyjnym autem zaliczy Michał Małuszyński (Toyota Hilux z Overdrive’u). W kategorii RMPST łącznie wystartować ma 23 zawodników, a listę dopełniają m.in. załogi z grupy T2, z liderami tegorocznej klasyfikacji - Grzegorzem Szwagrzykiem i Jakubem Moliterem na czele.

Przed samochodami rywalizującymi w cyklu RMPST na trasę wyruszą motocykliści i quadowcy. Zgłosiło się aż ośmiu kierowców jednośladów (z „jedynką” wystartuje Piotr Zawiliński). Czterech zawodników wystartować chce quadami napędzanymi na jedną oś (z najniższym numerem 9 pojedzie Adrian Janik), zaś quadami 4x4 – aż 10 (z Andrzejem Pieronem na czele). Również 10 ekip zdecydowało się wystawić do rywalizacji pojazdy UTV – w tej kategorii zawodnicy mają dowolność, mogą jechać samodzielnie lub z pilotem, ale w Warszawie wszyscy zdecydowali się na jazdę w dwuosobowych teamach. Z najwyższym numerem pojedzie lider tegorocznej klasyfikacji, Mateusz Budziło. W tym gronie również znalazła się zagraniczna załoga – Christophe Courtin reprezentuje Francję.

Warszawskie Safari - zapowiedź Foto: Materiały prasowe/Audi / Auto Świat
Warszawskie Safari - zapowiedź

Na trasie oglądać też można rywalizację załóg samochodowych, w których kierowcy nie mają rajdowej licencji. W tym sezonie zdecydowanie najlepiej radzi sobie team Jacek Soboń/Kacper Jeneralski i to oni przystąpią do rywalizacji z najniższym (w tej grupie zawodników) numerem – 201. Ekipa ma potężną przewagę nad Tomaszem Gołką i Filipem Gołką, ale nie zapominajmy, że ci drudzy również są bardzo doświadczeni i mają wyraźnie mocniejszy samochód. Poza silnymi autami grupy S1 nie zabraknie też kierowców w niemal seryjnych autach (grupa S2).

Kibiców zapraszamy w piątek po południu pod Centrum Olimpijskie PKOl na warszawskim Żoliborzu. Można będzie przejść się po miasteczku rajdowym oraz podziwiać popisy zawodników trialowych jeżdżących na rowerach i motocyklach. Rywalizacja zawodników na prologu (2,9 km) rozpocznie się o 16:50.

W sobotę rozegrane mają być trzy odcinki specjalne: próba Zielony (46,1 km) przejeżdżana będzie dwukrotnie, pierwszy zawodnik na trasę wyruszy o 8:25, potem o 12:05. Uzupełnieniem będzie oes Mały (24,2 km), który wystartować ma o 15:35. Na kibiców czeka specjalna strefa w Okuniewie (dojazd od drogi nr 637).

Dokładne listy zgłoszeń pobrać można ze strony: warszawskiesafari.pl. Tuż przed rajdem pojawią się mapki odcinków.