Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > 10 pytań o typowe sytuacje drogowe. Mniej niż 10/10 to dla kierowcy ujma

10 pytań o typowe sytuacje drogowe. Mniej niż 10/10 to dla kierowcy ujma

10 typowych sytuacji na drodze – nie bardziej podchwytliwych niż spotykane na co dzień w każdym większym mieście i w czasie każdej dłuższej podróży. Komplet poprawnych odpowiedzi na zadane pytania – tylko taki wynik dowodzi, że przepisy drogowe mamy w małym palcu i nie damy się zaskoczyć patrolowi drogówki. Powodzenia.

Skrzyżowanie z sygnalizatorem S-2
Skrzyżowanie z sygnalizatorem S-2Źródło: Auto Świat / Wojciech Denisuk

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/9
Źródło: Auto Świat

W sytuacji pokazanej na rysunku, gdy maksymalna dozwolona prędkość na tej drodze wynosi 50 km/h, rowerzysta:

Poprawna odpowiedź: jedzie poprawnie

Co do zasady, jeśli znaki nie wskazują inaczej, jazda po buspasie rowerem jest zabroniona; jazda po chodniku rowerem jest dopuszczalna jedynie w wyjątkowych sytuacjach (np. z racji niekorzystnych warunków atmosferycznych albo gdy dopuszczalna prędkość na jezdni jest wyższa niż 50 km/h). W tej sytuacji rowerzystom pozostaje jedyny pas ruchu dostępny dla wszystkich pojazdów, nawet jeśli inne pojazdy nie mogą go wyprzedzić, gdyż nie jest możliwe zachowanie odstępu 1 m. Taka niemądra organizacja ruchu jest np. na moście Poniatowskiego w Warszawie. Oczywiście, rowerzysta może uważać, iż zaistniałe warunki ruchu są dla niego niebezpieczne i korzystając z wyjątku, jechać drogą dla pieszych, nie zmienia to jednak faktu, iż w sytuacji pokazanej na rysunku jedzie on poprawnie.

Pytanie 2/9
Źródło: Auto Świat

W sytuacji na rysunku, gdy ruch na skrzyżowaniu kierowany jest sygnalizatorem kierunkowym S-3 ze strzałkami w lewo i na wprost:

Poprawna odpowiedź: na tym skrzyżowaniu kierowca ma możliwość jedynie jazdy w lewo lub na wprost

Przepis mówi: "Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami)". Jeśli na skrzyżowaniu mamy sygnalizator kierunkowy S-3, to wolno nam jechać TYLKO w kierunkach wskazanych strzałkami na tym sygnalizatorze - w tym wypadku w lewo lub na wprost. Obecność sygnalizatora S-3 niejednokrotnie wyklucza np. zawracanie na skrzyżowaniu, na którym żadne inne znaki nie zabraniają tego manewru.

Pytanie 3/9
Źródło: Auto Świat

Dwa samochody, szary i czerwony jadą obok siebie po rondzie. Kierowca czerwonego auta znajdujący się na wewnętrznym pasie chce opuścić rondo i w związku z tym:

Poprawna odpowiedź: musi ustąpić pierwszeństw pojazdowi znajdującemu się na zewnętrznym, prawym pasie ronda, zanim rozpocznie manewr

W danej sytuacji obowiązuje zasada ogólna: "Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony".

Pytanie 4/9
Źródło: Auto Świat

W sytuacji pokazanej na rysunku:

Poprawna odpowiedź: pierwszeństwo ma tramwaj, nawet jeśli skręca w lewo

Przepis mówi: "1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo". Ale, uwaga! "2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża". Nieco inna sytuacja jest na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną – na nich skręcający tramwaj ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym na wprost (o ile oczywiście mają one zielone światło).

Pytanie 5/9
Źródło: Auto Świat

W sytuacji pokazanej na rysunku, zbliżając się do znaku "stop", kierujący szarym autem powinien:

Poprawna odpowiedź: jechać bez zatrzymywania się przed znakiem "stop"

Cytat z prawa o ruchu drogowym: "Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu".

Pytanie 6/9
Źródło: Auto Świat

Z sytuacji pokazanej na rysunku pierwszeństwo na przejeździe dla rowerzystów ma:

Poprawna odpowiedź: rowerzysta

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

Pytanie 7/9
Źródło: Auto Świat

Postój samochodu osobowego czterema kołami na chodniku jest:

Poprawna odpowiedź: Dozwolony tylko dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie wyższej niż 2,5 t, pod warunkiem zachowania 1,5 m chodnika dla pieszych i tylko wtedy, gdy na danym odcinku drogi nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju

To jeden z najbardziej zawiłych przepisów dla kierowców zawartych w Kodeksie drogowym. Brzmi on: "1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że: 1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; 2) szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych; 3) pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni. 2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na drodze dla pieszych tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Pytanie 8/9
Źródło: Auto Świat

Znak ograniczenia prędkości umieszczony pod znakiem E-17a (miejscowość) obowiązuje:

Poprawna odpowiedź: Na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem

Przepis brzmi: "Znak zakazu umieszczony pod znakiem E-17a oznacza, że zakaz obowiązuje na obszarze całej miejscowości, z wyjątkiem odcinka drogi, na którym został on zmieniony lub odwołany innym znakiem".

Pytanie 9/9
Źródło: Auto Świat

Widząc taką tabliczkę, kierowca zamierzający zawrócić jest informowany, że:

Poprawna odpowiedź: jest możliwe zawrócenie ze skrajnego lewego pasa, o ile w danym miejscu nie obowiązuje znak "zakaz zawracania" i ruch nie jest kierowany sygnalizatorem kierunkowym S-3

Przepis mówi: "Umieszczona na znaku F-10 lub F-11 strzałka zezwalająca na skręcanie w lewo ze skrajnego lewego pasa ruchu oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 lub ruch jest kierowany sygnalizatorem S-3".

Brakuje jeszcze 9 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Bardzo dobry!
To były proste pytania, prawda? Ale nie dla wszystkich – Ty należysz do wyjątków!
Dobry
Zrobiłeś tylko jeden błąd, ale pytania nie były wcale trudne, prawda?
Dostateczny
Tylko, a może „aż” dwa błędy – pytania były raczej łatwe i było ich tylko 9...
Gorzej niż lepiej!
Trzy błędy na 9 pytań – warto sobie odświeżyć wiedzę!
Popraw się!
Tak, pytania mogą wydawać się podchwytliwe, ale na prawdziwym egzaminie na prawo jazdy na pewno nie będzie łatwiej!
Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków