Auto Świat Wiadomości Aktualności Całkiem łatwy, "zimowy" quiz z przepisów drogowych. Odpowiesz poprawnie na 12 pytań?

Całkiem łatwy, "zimowy" quiz z przepisów drogowych. Odpowiesz poprawnie na 12 pytań?

Dla kierowcy, który ma prawo jazdy i korzysta na co dzień z auta, ten quiz powinien być jak bułka z masłem. Powinien być, ale czy będzie? Dla porządku podpowiemy tylko, że wszystko, o co pytamy, znajdziecie w podstawowych przepisach dla kierowców, nie ma tu żadnych złośliwych pułapek i haczyków. To co, spróbujesz?

Skrzyżowanie
Shutterstock / Anders78
Skrzyżowanie

Rozpocznij quiz

Pytanie 1/12
Żródło: Auto Świat / Piotr Wróbel

Jaki jest minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu na autostradzie przy prędkości 100 km/h?

Poprawna odpowiedź: 50 metrów

Na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce obowiązuje obecnie zasada: minimalny odstęp to "pół licznika" - przy 100 km/h jest to 50 m, przy 120 km./h 60 m, itd. Przepis brzmi: "Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania."

Pytanie 2/12
Żródło: Shutterstock / Juergen Faelchle

W Polsce kierowcy samochodów osobowych w okresie jesienno-zimowym mają obowiązek korzystać z opon:

Poprawna odpowiedź: zimowych, całorocznych albo letnich

W Polsce nie ma obowiązku korzystania z opon sezonowych – w tym zakresie panuje dowolność, choć dyskusja o wprowadzeniu obowiązku korzystania z opon sezonowych powraca. Należy jednak zadbać m.in. o to, aby opony zamontowane na jednej osi były takie same a także, aby głębokość bieżnika nie była mniejsza niż 1,6 mm (jeśli opony mają wskaźniki zużycia, opony należy wymienić najpóźniej, gdy wskaźniki wskazują zużycie graniczne)

Pytanie 3/12
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

W strefie ruchu obowiązują:

Poprawna odpowiedź: przepisy Prawa o ruchu drogowym – takie jak na drodze publicznej

Strefy ruchu wyznaczane są na drogach wewnętrznych – np. na terenie hipermarketów. Choć jest to droga (drogi) wewnętrzna, to obowiązują tu takie przepisy jak na drogach publicznych. Strefy ruchu stworzone zostały właśnie po to, aby nie było wątpliwości, że na takim terenie może interweniować np. policja w przypadku złamania przepisów dotyczących zatrzymywania się (np. na miejscach dla niepełnosprawnych), w razie kolizji czy w innych przypadkach. Oraz oczywiście po to, aby kierowcy nie mieli wątpliwości, jak się zachować.

Pytanie 4/12
Żródło: Auto Świat

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych z działającą sygnalizacją świetlną lub bezpośrednio przed tym przejściem jest:

Poprawna odpowiedź: dozwolone

Nie wolno wyprzedzać na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, jednak wyjątek dotyczy przejść, na których ruch jest kierowany; Ruch kierowany to – zgodnie z kodeksową definicją – "ruch otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej albo przez uprawnioną osobę".

Pytanie 5/12
Żródło: Auto Świat / Igor Kohutnicki

Za dnia w czasie intensywnych opadów śniegu kierowca samochodu osobowego ma obowiązek włączyć światła:

Poprawna odpowiedź: mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

Przepis brzmi: "Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie". Światła do jazdy dziennej mogą być włączone zamiast świateł mijania tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Pytanie 6/12
Żródło: Shuterstock / Evannovostro

Czy osoba uczestnicząca w wypadku, już po opuszczeniu pojazdu, a jeszcze przed przyjazdem policji, ma prawo pić alkohol?

Poprawna odpowiedź: Nie

Odpowiedź znajdziemy w jednym z przepisów Kodeksu drogowego: "Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany do czasu przybycia na miejsce wypadku Policji i poddania go badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu powstrzymać się od spożywania alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu (...) Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku". Warto dodać, że kierowca, który brał udział w wypadku, a napił się alkoholu przed badaniem mającym ustali zawartość alkoholu we krwi, traci prawo jazdy co najmniej na 3 lata. Przepisy nie biorą pd uwagę okoliczności w postaci stresu, chęci rozgrzania się, itp.

Pytanie 7/12
Żródło: Auto Świat

"Grzanie silnika" (pozostawianie pracującego silnika podczas postoju) jest:

Poprawna odpowiedź: dozwolone poza obszarem zabudowanym

Pozostawianie pracującego silnika podczas postoju jest zabronione tylko na obszarze zabudowanym. "Zabrania się kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;"

Pytanie 8/12
Żródło: Shutterstock / Tomasz Majchrowicz

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego podczas zimowego wyjazdu w granicach Polski to:

Poprawna odpowiedź: gaśnica i trójkąt ostrzegawczy

Apteczka i łańcuchy śniegowe, a także kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego w Polsce (choć na niektórych odcinkach dróg pokrytych śniegiem wymagane są łańcuchy na kołach).

Pytanie 9/12
Żródło: Auto Świat / Wojciech Denisiuk

W sytuacji pokazanej na rysunku pierwszeństwo ma:

Poprawna odpowiedź: tramwaj zjeżdżający z ronda

Na tak oznakowanym skrzyżowaniu pojazdy znajdujące się już na rondzie mają pierwszeństwo przed tramwajami wjeżdżającymi na rondo (tramwaje obowiązuje znak "ustąp pierwszeństwa"), ale nie mają pierwszeństwa przed tramwajem zjeżdżającym z ronda (obowiązuje ogólna zasada ruchu drogowego, która mówi, iż tramwaj ma pierwszeństwo niezależnie od kierunku, z którego nadjeżdża).

Pytanie 10/12
Żródło: Auto Świat / Piotr Szypulski

Ten znak informuje:

Poprawna odpowiedź: o początku odcinkowego pomiaru prędkości

"Znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” uprzedza o początku odcinka drogi, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez stacjonarne urządzenie rejestrujące". Znak ten nie mówi jednak o tym, jaki limit prędkości obowiązuje na tej drodze – może to być zarówno limit ustawowy (np. 90 km/h na drodze jednopasmowej poza obszarem zabudowanym) jak i limit wyznaczony znakiem umieszczonym wcześniej.

Pytanie 11/12
Żródło: Auto Świat

Czy ten sygnalizator ze strzałką skierowaną w lewo zabrania zawracania na skrzyżowaniu?

Poprawna odpowiedź: nie

"Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 (zakaz zawracania – red)". Należy jedynie pamiętać, że zielona strzałka skierowana w lewo pozwala na warunkowy skręt w lewo oraz zawracanie: warunkiem jest zatrzymanie się bezpośrednio przed sygnalizatorem oraz nie spowodowanie utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.

Pytanie 12/12
Żródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński

Czy dozwolony jest wjazd na przejazd kolejowy po przejeździe pociągu, jeśli wciąż świeci czerwone światło na sygnalizatorze, ale zapory są już całkowicie otwarte?

Poprawna odpowiedź: nie

Choć może wydawać się to nielogiczne, wjazd za sygnalizator nadający sygnał czerwony przed przejazdem kolejowym jest jednym z najsurowiej ściganych wykroczeń drogowych. bez względu na to, czy szlabany dopiero się zamykają, czy już się całkiem otworzyły, tylko sygnalizator "spóźnia się", kierowcy grozi w takiej sytuacji mandat 2000 zł i 15 punktów karnych.

Brakuje jeszcze 12 odpowiedzi
Wypełnij odpowiedzi na wszystkie pytania, żeby zobaczyć wynik
TWÓJ WYNIK:
Doskonale!
Gratulujemy – nic dodać, nic ująć.
Bardzo dobrze
Nie idealnie, ale bardzo dobrze – jeden błąd każdemu może się zdarzyć
Dobrze, ale...
...mogło by być lepiej, prawda?
Tak sobie...
Czy jesteś pewien, że zdałbyś dziś teoretyczny egzamin na prawo jazdy? Spróbuj swoich sił w naszych innych quizach – ćwiczenie czyni mistrza.
Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków