- 2 500 000 samochodów to dla nas piękny jubileusz. Jestem dumny z naszych pracowników i z tego jak bardzo rozwinęło się nasze przedsiębiorstwo na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Jesteśmy największym pracodawcą w Wielkopolsce, silnym ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe ze średnią roczną produkcją na poziomie 170 - 175 tysięcy samochodów. Nasza pozycja umocni się wraz z uruchomieniem nowego zakładu modelu Volkswagen Crafter w Białężycach koło Wrześni, które zaplanowane jest na drugą połowę tego roku – mówi Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu Volkswagena w poznańskim Antoninku.

Nie od razu Poznań stał się centrum produkcji Transporterów i Caddy. W 1994 roku rozpoczęto w fabryce montaż samochodów Skoda Felicia – w tym roku powstało tu niespełna 800 sztuk tego modelu. W kolejnych latach w Poznaniu montowano również różne modele marek: SEAT (Cordoba), Audi (A6) oraz Volkswagen (m.in. Bora, Polo, Passat). W 1995 roku fabryka uzyskała, jako pierwsze przedsiębiorstwo w Polsce z branży motoryzacyjnej certyfikat DIN ISO 9002, który jest potwierdzeniem szczególnej troski przedsiębiorstwa o środowisko. Zaledwie rok później Volkswagen Poznań utworzył odlewnię. Powstają w niej do dziś komponenty aluminiowe, które następnie montowane są w wielu samochodach różnych marek z koncernu Volkswagen.

Przełomowym okresem w historii spółki były lata 2002 i 2003. Wówczas z linii montażowych poznańskiej fabryki zjechała ostatnia Skoda Fabia, a fabryka została przygotowana do produkcji dwóch modeli bazowych - Volkswagena Caddy oraz Volkswagena Transportera. Znaczna rozbudowa fabryki polegająca m.in. na wybudowaniu nowoczesnej hali lakierni i utworzeniu zakładu zabudów specjalnych, oznaczała nie tylko zwiększenie zatrudnienia, ale również łącznych mocy produkcyjnych z około 40 000 do około 170 000 samochodów rocznie. Dzięki temu 11 grudnia 2007 roku świętowano w fabryce wyprodukowanie milionowego samochodu, którym było Caddy w wersji Maxi Furgon.

W 2015 roku w Volkswagen Poznań wyprodukowano 170 810 pojazdów: 20 447 sztuk modelu Volkswagen Transporter oraz 150 363 aut Volkswagen Caddy. Modele te właśnie z Poznania wysyłane są do klientów na całym świecie. Nieprzerwanie od 2003 roku Volkswagen Poznań jest jedyną fabryką na świecie, w której powstaje lekki samochód użytkowy Volkswagen Caddy. Obecnie moce produkcyjne fabryki pozwalają na produkcję 720 samochodów na dobę.

2,5 milionowy Volkswagen Caddy

2,5 milionowym samochodem wyprodukowanym w fabryce Volkswagen Poznań jest czarny Volkswagen Caddy w wersji Trendline z silnikiem 1.4 TSI, dodatkowo wyposażony w klimatyzację, czujniki parkowania, przyciemnianie szyby w przedziale pasażersko – ładunkowym, podgrzewane fotele i instalację telefoniczną Bluetooth. Właścicielem jubileuszowego modelu jest Pan Dominik Pochodyła z Milicza.

- Volkswagen towarzyszy naszej rodzinie od lat. Gdy odbierałem kluczyki do nowego Caddy przypomniałem sobie wiele historii związanych z tą marką i naszym życiem. Pamiętam, gdy wiele lat temu sprzedawałem na targowisku z samochodu porzeczki, a na tylnej kanapie spał mój mały syn. Pamiętam długie zagraniczne podróże, szczególnie wyjazd do Norwegii, który był dla auta sporym wyzwaniem. Muszę powiedzieć, że zarówno w pracy, jak i na wakacjach, Volkswagen mnie nie zawiódł, zawsze na kołach wracaliśmy wspólnie do domu. Wierzę, że i nowe Caddy sprawdzi się w firmie, jak i na co dzień, zamierzam nim jeździć także do kościoła, bo jest zarówno praktyczny jak i elegancki. Już za kilka dni czeka go długa trasa, wybieramy się na Ukrainę pomóc jednemu z księży na Wołyniu – powiedział Pan Dominik Pochodyła, właściciel nowego Caddy.