Pierwszy salon Kii powstał w połowie października 1995 r. w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej. Początkowo w stolicy działało trzech, a w całym kraju ośmiu dilerów koreańskiej firmy. Importerem była prywatna firma P.B. Motors, założona przez Jana Borowskiego. W ofercie były 3 modele: terenowy Sportage, limuzyna Sephia i dostawczy Ceres. W 1995 r. (w 2,5 miesiąca) sprzedano 99 modeli Kii.

We wrześniu 1997 r. prywatny importer został zastąpiony firmą Kia Motors Polska Sp. z o.o. – było to oficjalne przedstawicielstwo koreańskiej firmy w naszym kraju. W następnych latach polscy kierowcy coraz chętniej odwiedzali salony Kii, których sieć w całej Polsce szybko się powiększała. Znacząco zwiększała się też oferta modelowa – w 2000 r. klienci mieli do wyboru 8 modeli Kii, a w następnych latach ich liczba przekroczyła kilkanaście. Sprzedaż bardzo szybko wzrastała. Dzięki znakomitej sprzedaży udział marki Kia w polskim rynku osiągnął 5,29 proc. w roku 2019.

W 2019 roku rekordzistą pod względem sprzedaży Kii w Polsce był Ceed z wynikiem 8487 egzemplarzy. Na drugim miejscu podium znalazł się Sportage (6439 szt.), a na trzecim – Stonic (3325 szt.).

Sprzedaż samochodów Kia w Polsce w latach 1998 – 2019: wzrost o 1090 proc.!

Rok Sprzedaż szt.
1998 2470
2005 4130
2010 16 429
2015 17 618
2019 29 389
Sprzedaż samochodów Kia Foto: auto świat / Auto Świat
Sprzedaż samochodów Kia

Peter Schreyer i Albert Biermann

Świat marki Kia można podzielić na czas do 2006 r. oraz na wszystko, co nastąpiło potem. To „wszystko” jest w dużej mierze zasługą Petera Schreyera. Gdy w 2006 r. przyszedł z Audi i objął fotel szefa stylistów, koreańska marka była znana z produkcji niezłych, ale niczym niewyróżniających się samochodów. Jego przyjście odmieniło ten obraz. Nagle Kia zyskała nową tożsamość i estetyczny, spójny styl. Świadczą o tym m.in. dziesiątki cennych nagród w dziedzinie designu, w tym „iF Design” oraz „Red Dot”.

KIA Stinger GTS. Jedyne gran turismo Kii. na rynku od 2017 r. Modelem tym Kia ukoronowała swoją przemianę w jednego z najbardziej innowacyjnych i odważnych producentów samochodów na świecie. Foto: Kia
KIA Stinger GTS. Jedyne gran turismo Kii. na rynku od 2017 r. Modelem tym Kia ukoronowała swoją przemianę w jednego z najbardziej innowacyjnych i odważnych producentów samochodów na świecie.

Kia zmieniła się na przestrzeni lat nie tylko wizualnie. Dzięki Albertowi Biermannowi obecni i przyszli klienci mogą czerpać radość z jazdy samochodami marki Kia. To był jeden z najbardziej spektakularnych transferów świata motoryzacji. W 2015 roku szeregi marki Kia zasilił Niemiec Albert Biermann, który przez ponad 30 lat pracował dla BMW M GmbH. To właśnie on, jako szef inżynierów, odpowiadał wcześniej w BMW za samochody spod znaku „M” – jedne z najlepszych modeli sportowych na rynku. Dla marki Kia Biermann robi obecnie to, w czym jest najlepszy. Odpowiada za zawieszenia samochodów Kii, bierze udział w rozwoju modeli sportowych i nowych technologii.

Kia XCeed. Crossover zbudowany na bazie Ceeda. na rynku od 2019 r. XCeed nie tylko naprawdę dobrze wygląda, lecz także jest praktyczny, dobrze wyposażony i atrakcyjnie wyceniony.  Foto: Kia
Kia XCeed. Crossover zbudowany na bazie Ceeda. na rynku od 2019 r. XCeed nie tylko naprawdę dobrze wygląda, lecz także jest praktyczny, dobrze wyposażony i atrakcyjnie wyceniony.

1. miejsce w rankingu J.D. Power

Wartość marki Kia nieprzerwanie rośnie od kilku lat. Według raportu Interbrand 2019, czyli zestawienia 100 najlepszych, najbardziej wartościowych marek na świecie Kia Motors zajmuje wysokie, 78. miejsce. Sukces to wynik splotu wielu czynników. Kia nie szczędzi środków na rozwój techniki, a strategia marki jest prosta: jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Kia zrobiła ogromny postęp w dziedzinie jakości i pod tym względem udowodniła, że wielokrotnie już prześcignęła konkurentów europejskich oraz japońskich. Kolejne wyniki niezależnego amerykańskiego stowarzyszenia J.D Power potwierdzają, że na rynku mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, jeżeli chodzi o niezawodność samochodów. Kiedy w 2015 r. Kia znalazła się na pierwszym miejscu badania zadowolenia klientów, przyjęto to jako duże zaskoczenie. Ale koreańska marka przez kolejne 5 lat udowodniła swoją wartość, zajmując co roku najwyższą pozycję w rankingu J.D. Power „Initial Quality Study 2020”!

Instytut sprawdził satysfakcję konsumencką w ciągu pierwszych 90 dni posiadania samochodu. Do badania brane jest co roku ponad 200 modeli z ponad 20 segmentów rynku. Auta ocenia się pod kątem doświadczeń eksploatacyjnych, sposobu działania silnika i przekładni, a także stosunku ceny do jakości wykonania.

Koreańczycy są pewni swoich produktów, które dziś nie mają nic wspólnego z tymi zjeżdżającymi z taśm produkcyjnych jeszcze kilkanaście lat temu.

Kia: 7-letnia gwarancja

Świadczy o tym m.in. 7-letnia gwarancja, udzielana na samochody marki Kia. To był ruch va banque. Ruch, który wprawił w osłupienie cały świat. Oto w 2006 r., wraz z premierą całkowicie nowego cee’da, Kia dokonała czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwszy producent aut na świecie odważyła się na „sprezentowanie” swoim klientom aż 7-letniej gwarancji. I do tej pory nikt jej pod tym względem nie przebił. Początkowo gwarancją objęty był tylko cee’d, ale od roku 2010 taką ochronę mają wszystkie oferowane w Polsce modele Kii. Dla użytkowników samochodów oznacza to, że aż przez 2555 dni (lub do 150 tys. km przebiegu) nie muszą martwić się o usterki. Co istotne, przy odsprzedaży auta gwarancja jest przenoszona na kolejnych właścicieli. A to tylko podnosi atrakcyjność używanych modeli Kii na rynku wtórnym.

Nagrody i wyróżnienia

W 2019 roku Kia po raz piąty z rzędu została uznana za najlepszą markę samochodów popularnych w badaniu jakości, które na rynku amerykańskim przeprowadza firma J.D. Power.

XCeed zdobył tytuł samochodu roku w polskiej edycji konkursu „Car of the Year”. Wyboru dokonało jury składające się z 21 dziennikarzy.

„Złota Kierownica” dla XCeeda w konkursie organizowanym przez Auto Bild i Bild am Sonntag. Kia wygrała w kategorii „Najlepszy samochód poniżej

35 000 euro” W polskiej edycji, przeprowadzonej przez redakcję „Auto Świata”, XCeed zdobył nagrodę specjalną za „Styl i jakość”.

Od 2010 roku modele Kii uzyskały w sumie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w dwóch najbardziej prestiżowych konkursach na świecie w dziedzinie designu.