W Rajdowych Mistrzostwach Świata można walczyć o tytuł najlepszego kierowcy globu w czterech różnych klasach. Pierwszą, a zarazem najważniejszą i najbardziej prestiżową, jest naszpikowana gwiazdami kategoria WRC. Jak nazwa wskazuje – bronią w tej walce są World Rally Cars, czyli samochody WRC. Za plecami czołówki toczy się bitwa w klasyfikacji WRC 2, w której mogą ścigać się zawodnicy dysponujący autami rajdowymi klasy S2000, RRC lub R5. Silniki samochodów w klasie WRC 2 mają moc około 280 KM, przenoszoną na wszystkie cztery koła. W sezonie 2013 triumfatorami tej kategorii zostali Polacy – Robert Kubica i Maciej Baran.

Oprócz tego, w ramach mistrzostw świata, załogi walczą o tytuł w kategorii WRC 3, w której dopuszczone są rajdówki z napędem na jedną oś i silnikami z, lub bez turbodoładowania. Dla obiecujących talentów FIA przygotowała kategorię młodzieżową. W Junior World Rally Championship kierowcy w wieku do 28 lat ścigają się wyłącznie w przednionapędowych Citroenach DS3 R3. Wśród kierowców, którzy zwyciężali w przeszłości w juniorskiej kategorii są takie gwiazdy jak Sebastien Loeb (2001), Dani Sordo (2005) czy Sebastien Ogier (2008).

W LOTOS 72. Rajdzie Polski przed zadaniem obrony pozycji lidera klasyfikacji WRC 2 stanie Katarczyk Nasser Al-Attiyah, dla którego będzie to debiut na mazurskich szutrach, chociaż nie w pierwszym rajdzie w naszym kraju. Al.-Attiyah ma już bowiem za sobą start w Baja Poland 2014. Po sześciu rundach tegorocznych mistrzostw, wielokrotny mistrz Bliskiego Wschodu i dwukrotny triumfator legendarnego Rajdu Dakar ma na swoim koncie 60 punktów. Na szutrach Sardynii Al-Attiyah wywalczył 5. miejsce w WRC 2 zdobywając 10 punktów. Dwa oczka więcej zdobył jego rodak - Abdulaziz Al-Kuwari, niwelując tym samym stratę do Nassera do trzech punktów. Wicelider Al-Kuwari, który w sezonie 2012 rywalizował już na Mazurach za kierownicą MINI Coopera S2000, nie zdecydował się jednak na start w 7. tegorocznej rundzie mistrzostw świata.

Trzecie miejsce w klasyfikacji WRC 2 przed LOTOS 72. Rajdem Polski zajmuje Jari Ketomaa, który do tej pory zgromadził 55 punktów. W poprzedniej edycji polskiego klasyka rywalizacja doświadczonego Fina z estońskim kierowcą Ottem Tanakiem była ozdobą walki w kategorii WRC 2. W tym roku to właśnie Ketomaa będzie jednym z głównych faworytów do triumfu w WRC 2 w Polsce.

Przed LOTOS 72. Rajdem Polski wiatr w żagle złapał Jurij Protasow (4. miejsce i 47 pkt.). Na Sardynii Ukrainiec zwycięsko wyszedł z zaciętej batalii z włoskim weteranem Paolo Andreuccim i wzbogacił się o 25 punktów. Z pustymi rękami śródziemnomorską wyspę opuścił młody francuski talent, czyli Stephane Lefebvre, więc w Mikołajkach z pewnością będzie chciał odrobić straty i poprawić swoją lokatę w punktacji (5. miejsce i 35 pkt.). Kierowca Citroena DS3 R5 zdążył już pokazać skuteczność na mazurskich oesach. W LOTOS 71. Rajdzie Polski Lefebvre zdominował rywalizację w Junior WRC.

Do walki o czołowe lokaty w kategorii WRC 2 z pewnością włączą się skandynawscy kierowcy fabrycznego zespołu Skody. Do Mikołajek ekipa z Mladej Boleslav przywiezie dwie Fabie. Za kierownicą najnowszych rajdówek klasy R5 zasiądą Pontus Tiidemand (6. miejsce i 25 pkt. w WRC 2), Esapekka Lappi (mistrz Europy 2014, a także zwycięzca rajdu Polski z 2012 r.). Oprócz Szweda i Fina, za kierownicą Fabii R5 pojedzie także niemiecki kierowca Armin Kremer (mistrz Europy z 2001 r., aktualnie 8. w klasyfikacji WRC 2).

Stawkę 30 załóg rywalizujących o punkty w WRC 2 podczas LOTOS 72. Rajdu Polski uzupełnią polscy kierowcy,  zawsze groźni w swojej domowej rundzie WRC. Wśród nich zobaczymy Jarosława Kołtuna i Radosława Raczkowskiego (Fiesty R5), a także Zbigniewa Staniszewskiego (Peugeot 207 S2000) oraz Huberta Ptaszka (Fiesta S2000). Do rajdu zgłosili się także (choć nie w kategorii WRC 2) Maciej i Krzysztof Oleksowicz (obaj w Fiestach R5).

LOTOS 72. Rajd Polski, siódma runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA zostanie rozegrany w dniach 2 – 5 lipca 2015 roku, już po raz jedenasty z bazą w Mikołajkach. Areną zmagań najlepszych kierowców świata będzie 19 szutrowych odcinków specjalnych o długości 313 kilometrów, w tym trzykrotnie rozgrywana próba na torze Mikołajki Arena, gdzie kibice mogą podziwiać bezpośrednia walkę dwóch załóg. Wśród prób sportowych znajdzie się 5 nowych oesów, w tym dwukrotnie przejeżdżany odcinek Stańczyki, najdłuższy w rajdzie, a liczący blisko 40 km. Cała trasa obejmuje 1192 kilometry. Start i meta w centrum Mikołajek.