Na tym obiekcie odbędzie się kolejna odsłona walki o punkty w tegorocznej edycji OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. W zaplanowanych na 6-7 maja 2017 r. zawodach wystartuje aż 81 kierowców. Liczną stawkę krajowego czempionatu uzupełnią także zawodnicy zagraniczni, ponieważ impreza w Toruniu będą jednocześnie rundą Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Emocjonującą rywalizację zderzak będzie można obejrzeć za darmo, bowiem wstęp na tor jest bezpłatny.

W związku z dużą liczbą zgłoszeń harmonogram 2. rundy OPONEO MPRC obejmuje dwa dni – sobotę i niedzielę (6 i 7 maja). Na sobotnie popołudnie zaplanowano biegi treningowe i pierwsze wyścigi kwalifikacyjne. Niedziela to cały dzień motoryzacyjnych wrażeń i emocji – zawodnicy wyjadą na tor już o 8:30, a w każdej z sześciu klas kibice będą mogli śledzić rywalizację w biegach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałach. Podobnie jak w przypadku poprzedniej rundy cyklu, także w Toruniu wstęp na zawody będzie bezpłatny.

Obrona prowadzenia w klasyfikacji najbardziej widowiskowej kategorii SuperCars – przed tym zadaniem w Toruniu stanie Tomasz Kuchar. Urzędujący Mistrz Polski w Rallycrossie zaliczył świetny start do obecnego sezonu. Podczas inauguracyjnej rundy na Autodromie Słomczyn, kierowca żółtego Citroena C4 zwyciężył w finale i zgromadził w sumie 24 punkty. Ledwie 4 punkty mniej niż Kuchar ma na swoim koncie Marcin Gagacki, którego także nie zabraknie w Toruniu, więc kibice mogą liczyć na powtórkę ze Słomczyna, gdzie pojedynki Kuchara z Gagackim były ozdobą zawodów. Łącznie w najmocniejszej klasie SuperCars organizatorzy przyjęli 8 zgłoszeń.

Imponująco prezentuje się lista pretendentów do triumfu w kategorii SuperNationals. O zwycięstwo w tej klasie powalczy aż 27 kierowców. W licznej grupie zgłoszonych zawodników nie mogło zabraknąć triumfatora tej klasy z rundy w Słomczynie, czyli Łukasza Zolla. Lider punktacji kategorii SuperNationals Open będzie odpierał ataki m.in. Pawła Melona. Kierowca, który rok temu wywalczył tytuł wicemistrzowski w tej klasie, z pewnością będzie chciał sobie powetować niezbyt udany start w otwierających sezon zawodach. W Słomczynie Melon miał problemy ze Skodą Fabią, więc w Toruniu zobaczymy go już za kierownicą innego samochodu, czyli BMW E46. Apetyty na zwycięstwo w klasie SuperNationals mają także kierowcy, którzy w Słomczynie pokazali się z dobrej strony, czyli Jakub Wyszyński (Citroen C2) oraz Konrad Kacprzak (Opel Astra) i znany ze startów w KIA LOTOS Race Rafał Berdys (Citroen Saxo). Oprócz polskiej czołówki w zawodach w Toruniu wystartują także kierowcy z Czech, Węgier, Słowacji i Austrii rywalizujący w rallycrossowych Mistrzostwach Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Wśród nich będą m.in. Roman Castoral (Opel Astra) – wielokrotny triumfator cyklu FIA CEZ w klasie SuperNationals S2000, a także Miroslav Pospichal (Volkswagen Polo) i Karl Schadenhofer (Volkswagen Golf) – czołowa dwójka sezonu 2016 FIA CEZ w kategorii SuperNationals OPEN.

W klasie BMW E36 organizatorzy otrzymali 15 zgłoszeń, ze zwycięzcą pierwszej rundy Przemysławem Wójcickim na czele. W kolejnej z klas „markowych”, czyli Seicento Cup, do rywalizacji także stanie 15 zawodników, a pierwszego miejsca w punktacji będzie bronił Łukasz Grzybowski, który w Słomczynie wywalczył 30 punktów. Listę zgłoszeń uzupełnia piątka kierowców toczących pojedynki w klasie Fiata 126p oraz pięciu najmłodszych adeptów rallycrossu, ścigających się w konstrukcjach typu buggy zbudowanych na podzespołach małego Fiata.

Harmonogram 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (Motopark Toruń)

6 maja 2017, sobota:

16:40-17:15: treningi

17:30-19:00: I bieg kwalifikacyjny

7 maja 2017, niedziela:

8:30-8:50: treningi

8:50: biegi kwalifikacyjne II, III i IV

12:30: biegi półfinałowe A i B

15:00: biegi finałowe

16:45: wręczenie nagród

Kierowcy startujący w rundach OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross otrzymują punkty za wyniki wywalczone w biegach kwalifikacyjnych, półfinałowych i finałowym. Tym samym praktycznie każdy z wielu wyścigów rozgrywanych w czasie zawodów jest wypełniony licznymi pojedynkami o każdą sekundę i każdy centymetr toru.

Punktacja klasy SuperCars przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Tomasz Kuchar 24 pkt.

2. Marcin Gagacki 20 pkt.

3. Dariusz Topolewski 17 pkt.

Punktacja klasy SuperNationals S2000 przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Jakub Wyszyński 25 pkt.

2. Konrad Kacprzak 21 pkt.

3. Michał Nowicki 20 pkt.

3. Rafał Berdys 20 pkt.

Punktacja klasy SuperNationals OPEN przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Łukasz Zoll 30 pkt.

2. Daniel Krzysiak 12 pkt.

3. Paweł Melon 9 pkt.

3. Kamil Urbaczewski 9 pkt.

Punktacja klasy BMW e36 przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Przemysław Wójcicki 30 pkt.

2. Maciej Pula 25 pkt.

3. Dawid Struensee 21 pkt.

3. Łukasz Sawicki 21 pkt.

Punktacja klasy Seicento przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Łukasz Grzybowski 30 pkt.

2. Maciej Cywiński 26 pkt.

3. Damian Litwinowicz 23 pkt.

Kalendarz OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross 2017:

- 9 kwietnia 2017 - Autodrom Słomczyn

- 6-7 maja 2017 - OPONEO Motopark Toruń

- 25 czerwca 2017 - Sobiesław Zasada Centrum Bednary

- 22-23 lipca 2017 - Vilkyciai Rallycross Litwa

- 27 sierpnia 2017 - Sobiesław Zasada Centrum Bednary

- 17 września 2017 - OPONEO Motopark Toruń

- 8 października 2017 - Autodrom Słomczyn