Koncept Alfy Romeo Tonale widzieliśmy w marcu br. podczas salonu motoryzacyjnego w Genewie. Teraz do sieci wypłynęły pierwsze zdjęcia wersji produkcyjnej, która niebawem zobaczymy w salonach włoskiej marki. Alfa Romeo Tonale to przedstawiciel bardzo popularnego segmentu kompaktowych crossoverów, które co roku notują duże wzrosty sprzedaży.

Dlatego też nowa Alfa to to ostania szansa, by włoska marka premium w końcu miała w ofercie model, który zaistnieje w statystykach sprzedaży, oczywiście p za rynkiem włoskim. Co prawda, konkurencja w tym segmencie jest bardzo mocna – Tonale będzie walczyć z takimi tuzami jak Audi Q3, BMW X1 czy Mercedes GLA – ale trzeba też przyznać, że tort do podziału jest całkiem pokaźny – zdecydowanie większy niż w przypadku segmentu, w którym rywalizuje większa Alfa Romeo Stelvio.

Alfa Romeo Tonale – blisko konceptu

Na pierwszy rzut oka produkcyjna wersja nie odbiega mocno od konceptu zaprezentowanego w Genewie, a to jest już dobry prognostyk na przyszłość, bo wersja targowa zrobiła dobre wrażenie. Niestety, nie ostały się świetnie wyglądające reflektory przednie, które udanie nawiązywały do wciąż pięknej Alfy Romeo 159. Z drugiej jednak strony produkcyjne lampy nawiązują do aktualnych modeli włoskiego producenta.

Wiadomo już też, że Alfa Romeo Tonale będzie bazować na platformie, na której powstaje Jeep Compass. Jednak nadwozie skrzętnie skrywa to pokrewieństwo. Karoseria Alfy jest kwintesencją włoskiej szkoły projektowania. Potężne „Scudetto”, ostro narysowane zderzaki, wąskie światła i ciekawie wkomponowane końcówki wydechu, nadają oryginalnego charakteru. Niemiecka konkurencja jest zdecydowanie nudniejsza i bardziej powściągliwie zaprojektowana.

Zresztą, znając Włochów o ostateczny wygląd Tonale raczej się nie martwiliśmy. Za to sporą niewiadomą pozostają właściwości jezdne tego modelu. Niestety, auto nie będzie tylnonapędowe, jak Giulia i Stelvio. Prawdopodobnie w bazowej wersji będzie napędzane na przednią oś z opcją dopłaty za napęd 4x4. Tego jednak do końca jeszcze nie wiadomo. Pod znakiem zapytania stoi też data rozpoczęcia sprzedaży Alfy Romeo Tonale.