Jak przenieść filozofię stylistyki Audi na fortepian, jeżeli forma i funkcja narzucają takie ograniczenia? Styliści rozpoczęli intensywne poszukiwania i ku swojemu zaskoczeniu znaleźli wiele punktów, które pozwoliły na puszczenie wodzy twórczej fantazji. W końcu manufaktura Bösendorfer zbudowała pierwszy fortepian "Audi Design". Za około 100 000 euro od 16 lipca - dnia światowej premiery - wiedeński producent włączy ten designerski obiekt do swojej oferty.

Naturalnie styliści ściśle współpracowali ze specjalistami z manufaktury Bösendorfer. Bo zbudować samego fortepianu Audi nie potrafiło. Od 1828 roku Bösendorfer jest synonimem najwyższej jakości i odpowiednio doskonałej akustyki. Najważniejszym zadaniem dla Audi było takie zaprojektowanie formy zewnętrznej, aby nie miała ona negatywnego wpływu na brzmienie.

Producent fortepianów z Wiednia stawia najwyższe wymagania materiałom i ich obróbce. Stopień skomplikowania jest niezwykle wysoki, mechanizm ekstremalnie wrażliwy: mechanizmy fortepianu są regulowane ręcznie z dokładnością do jednej pięćsetnej milimetra. Przy tym struny działają na metalową ramę w skrzyni rezonansowej z siłą nawet 20 ton. Poza tym częstotliwość drgań i jakość dźwięku muszą być precyzyjnie do siebie dopasowane, nie może być mowy o żadnych kompromisach.

To był prawdziwy taniec na linie dla stylistów Audi. Mimo zmodyfikowanych elementów bezpośrednio w obudowie fortepianu akustyka pozostała niezmieniona. Już przy pierwszym spojrzeniu widać, że fortepian Audi Design jest inny.

"Duże płaszczyzny decydują o czystej formie, nie ma żadnych aplikacji, krawędzie i linie ostro zarysowano, spoiny rozmieszczono logicznie - to wszystko ważne aspekty dla Audi Design" - powiedział stylista Philip Schlesinger, który zrealizował projekt w Konzept Design-Studio Monachium.

Najbardziej zwracającym uwagę elementem jest górna pokrywa, która bez żadnych łączeń sięga aż do ziemi. To innowacja Audi.

Patrząc z góry okazuje się, że pokrywa jest zagłębiona w obudowie.

Stół klawiaturowy nie ma bocznych policzków. Zgodnie z purystyczną stylistyką zawiasy zostały ukryte w pokrywie klawiatury. Otwiera się ją przy użyciu prawie niewidocznego uchwytu. Bezpośrednio pod stołem klawiaturowym ukrywa się kolejny pomysł Audi: "Przednia dolna krawędź stołu oraz belka usztywniająca są zaokrąglone. Taka forma jest o wiele bardziej ergonomiczna i chroni kolana pianisty" - wyjaśnia Schlesinger.

Po otwarciu górnej pokrywy i oparciu jej na dwustopniowej, metalowej podpórce, można zajrzeć do wnętrza instrumentu. Podczas gdy z zewnątrz dominuje klasyczny, czarny kolor, we wnętrzu styliści zastosowali kolory typowe dla Audi. Odlewana rama jest popielata (zwykle w kolorze brązu), filc tłumiący ma barwę białą (ciemnoczerwona).

Światowa premiera fortepianu Audi Design odbędzie się podczas wielkiej uroczystości z okazji 100-lecia istnienia marki Audi 16 lipca w Audi Forum Ingolstadt.