Nasi dziennikarze porównali Forda Mondeo, Opla Insignię, Peugeota 508 i Volkswagena Passata. Testowaliśmy chipy podwyższające moc silników. Radzimy co należy zrobić, gdy nalejesz niewłaściwego paliwa.

Samochody z drugiej ręki to: Kia Soul I oraz kompakty w cenie do 15 000 zł.

Jak się okazuje nowe samochody są coraz droższe. Nowy samochód kupiony przez Polaka w salonie w ubiegłym roku miał średnią cenę 83 000 złotych. Nie jest to mało, zważywszy na to, że przeciętna pensja wynosi ok. 4300 zł, a przecież znaczna część naszych rodaków pracuje za o wiele niższe wynagrodzenie. Nowe auto wymaga więc sporych wyrzeczeń. Nie wszyscy są gotowi na to, żeby je ponosić, dlatego większość szuka tańszych pojazdów z drugiej ręki, a tych zarejestrowano ponad dwa razy więcej niż nowych.

Jeślibyśmy wzięli pod uwagę tylko nabywców indywidualnych, a nie firmowych, to wówczas te proporcje wypadłyby jeszcze słabiej – jakieś 150 tys. nowych aut w stosunku do ok. 800 tys. używanych, zarejestrowanych w ubiegłym roku. Przeciętna cena samochodu używanego, obliczona na podstawie zawartych transakcji kupna-sprzedaży, to 15 000 złotych.

Co za to można kupić? W sumie niezłe auto. W dzisiejszym wydaniu prezentujemy 11 ciekawych samochodów kompaktowych wartych zainteresowania, dostępnych w tej właśnie cenie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wielu z nas dysponuje kwotą o wiele niższą niż 15 000, a nawet 5000 zł. A każdy chciałby mieć własne auto i trudno się temu dziwić. Obyście trafili na dobry egzemplarz, choć o to przy takiej kwocie jest naprawdę trudno.

Foto: ACZ / Auto Świat

Zapraszamy także na nasze łamy, do iPada i na oraz na nasz profil na Facebooku. W tej chwili mamy już ponad 100 tys. fanów. Ich liczba wciąż rośnie. A skoro już jesteśmy przy nowoczesnych mediach, to przypominamy o cotygodniowej wersji Auto Świata na tablety, w której oferujemy odbiorcom nie tylko to, co publikujemy w wersji drukowanej, lecz także dodatkowe zdjęcia i filmy.