UOKiK otrzymał informacje o potencjalnym naruszeniu prawa konkurencji na Śląsku. W aferę autobusową zamieszane są spółki, które mogły zawrzeć zmowę przetargową w celu świadczenia przewozów w ramach komunikacji miejskiej. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i po uzyskaniu zgody sądu zlecił pracownikom przeprowadzenie przeszukania w siedzibach kilku przedsiębiorców z branży transportowej.

UOKiK na tropie: Zmowa autobusowa na Śląsku

"Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania, które za zgodą sądu przeprowadzili pracownicy urzędu przy wsparciu funkcjonariuszy Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy" – wyjaśnił Chróstny.

Pracownicy UOKiK-u przeprowadzili przeszukania u ośmiu przedsiębiorców zapewniających przewozy autobusowe na Śląsku. Na razie prowadzone jest tylko postępowanie wyjaśniające, a nie przeciwko któremukolwiek z przedsiębiorców. Zarzuty zostaną postawione konkretnym podmiotom dopiero wtedy, kiedy w zebranym materiale dowodowym znajdzie się potwierdzenie podejrzeń urzędu.

Autobus miejski w Katowicach Foto: Konrad Krajewski / Shutterstock
Autobus miejski w Katowicach

Zobacz też: Jechał pod prąd prosto na radiowóz! Groźne nagranie z drogi S5

Ponad 1,3 mld zł za przewozy autobusowe na Śląsku

Porozumienie, o którym informacje dostali pracownicy urzędu, miałoby dotyczyć przetargu ogłoszonego 27 lipca 2021 r. przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach. ZTM chciał wówczas wyłonić zwycięzców, którzy będą odpowiadać za wykonywanie przewozów autobusowych na terenie aglomeracji śląskiej w latach 2022-2029. Zamówienie opiewało na kwotę ponad 1,3 mld zł.

Sprawdź: Za "pajączka" można stracić dowód. Czego jeszcze nie tolerują policjanci?

Jeśli w toku prowadzonych działań okaże się, że faktycznie doszło do zmowy przetargowej, prezes UOKiK-u rozpocznie postępowanie antymonopolowe. Przedsiębiorcom zamieszanym w aferę autobusową na Śląsku grozi dotkliwa kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.