Auto Świat Wiadomości Aktualności Automobilklub Polski ma 100 lat

Automobilklub Polski ma 100 lat

Autor Andrzej Karaczun
Andrzej Karaczun

7 grudnia 1909 roku w Hotelu Bristol w Warszawie zebrało się grono miłośników i pionierów automobilizmu z terenu "Kongresówki" - odbyło sie pierwsze zebranie konstytucyjne nowego stowarzyszenia.

Automobilklub Polski ma 100 lat
Auto Świat
Automobilklub Polski ma 100 lat

Przyjęło ono nazwę Towarzystwo Automobilistów Królestwa Polskiego. Prezesem zarządu został Władysław książę Drucki - Lubecki, sekretarzem - Stanisław Grocki, twórca polskiego automobilizmu.

Po odzyskaniu niepodległości, w styczniu 1921 roku stowarzyszenie zmieniło nazwę na Automobilklub Polski.

Klub działał bardzo sprawnie, organizował imprezy sportowe (samochodowe i motocyklowe) i turystyczne., włączył się w działania wspierające rozwój motoyzacji (wydawał mapy i przewodniki, inicjował akcje oznakowania dróg, prowadził naukę jazdy).

W okresie II wojny światowej wielu działaczy zginęło walcząc z okupantem.

Po wojnie Automobilklub natychmiast wznowił działalność. Jednak nieprzychylność władz komunistycznych (samochód był przecież luksusem) spowodował "upaństwowienie" Klubu - zmieniono jego nazwę na Polski Związek Motorowy, zastępując kierownictwo "własnymi" ludźmi.

W strukturach pozostał Automobilklub Warszawski, sfederowany w PZMot., o lokalnym zasięgu.

Jednak determinacja działaczy spowodowała, że organizacja była bardzo mocna wewnętrznie. AW organizował liczne imprezy, w jego barwach startowali najlepsi polscy kierowcy.

Po zmianach ustrojowych, dzięki staraniom ówczesnego prezesa, Józefa Modeckiego, udało się przywrócić historyczna nazwę (początkowo Automobilklub Polski Warszawa, potem - Automobilklub Polski).

Dzisiaj AK Polski, na którego czele stoi prezes Romuald Chałas, byly zawodnik, wielokrotny Mistrz Polski, jest silnym stowarzyszeniem, posiadającym swoją siedzibę na ulicy Pańskiej 85 w Warszawie.

Pod tym hasłem w ciągu całego roku organizowane są przez działaczy wszystkich środowisk klubowych liczne imprezy i zawody, jak np.: 44 Rajd Monte Calvaria, Rajd Warszawski, IV Warszawskie Kryterium Żubrów, Rajd Monte Cassino, IX Warszawsko - Nowodworski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych, Rajdy nawigacyjne z cyklu „Cztery Pory Roku” oraz "Światowid", zloty caravaningowe, 32 Warszawski Rajd Pojazdów Zabytkowych, Rajd Orlen, III Ogólnopolski Konkurs Bezpiecznej Jazdy itd.

Grudniowe obchody rozpoczął tydzień temu Rajd Barbórka - Ogólnopolskie Kryterium Asów, z udziałem 125 załóg, w tym najlepszych polskich kierowców oraz gości zagranicznych.

12 grudnia uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji klubu w kościele Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu celebrowana przez Księdza Arcybiskupa Kazimierza Nycza Metropolitę Warszawskiego. Po mszy złożono wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego.

Wieczorem odbyło się potkanie Jubileuszowe w Hotelu Victoria z udziałem zaproszonych gości, sympatyków, sponsorów i działaczy. Był czas na wspomnienia i snucie planów na przyszłość, z których priorytetem jest budowa nowej siedziby na Bemowie.

W stoisku Poczty Polskiej dostępny był.okolicznościowy datownik.

Polecamy w RoadLook.pl

Z okazji rocznicy Automobilklub Polski wydał monografię. To bardzo interesująca, bogato ilustrowana książka - na 420 stronach zespół redakcyjny spisał wszystko to, co zdarzyło się od 1909 roku w naszej motoryzacji. Warto ją rzeczywiście posiadać!

Automobilklubowi Polski życzymy następnych stu lat prężnej działalności!

Autor Andrzej Karaczun
Andrzej Karaczun
Powiązane tematy:Wiadomości
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków