Umowa została podpisana między MON a konsorcjum PGZ-OTTOKAR, w której skład wchodzi Polska Gruba Zbrojeniowa S.A., HSW S.A., MESKO S.A. oraz WZE S.A.

Pierwsze prototypowe egzemplarze mają być dostarczone w 2023 r. Umowa obejmuje dostarczenie bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów, co oznacza, że w ramach realizacji kontraktu będą też dostarczone wozy dowodzenia, wozy amunicyjne, wozy wsparcia technicznego i wozy rozpoznania oraz pakiety szkoleniowe i logistyczne.

Jak powiedział minister Błaszczak, pierwsze baterie mają osiągnąć swoją gotowość bojową w ciągu trzech lat, jednak podkreślił on, że termin możliwy jest do zrealizowania w krótszym czasie.

Autosan stworzy niszczyciela czołgów?

Huta Stalowa Wola odpowiadać ma za dostarczenie kołowego podwozia i integrację całego systemu z pociskami kierowanymi Brimstone, których dostawą mają zająć się MESKO S.A i WZE S.A. Nośniki rakiet będą więc powstawać w Polsce. Co więcej, do grupy PGZ należy również Autosan. Pojazd powstanie w ramach projektu OTTOKAR-BRZOZA.

Grafika przedstawiona przez HSW zdradza, że podwoziem dla pocisków ma być zmodernizowany Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4, który został przedstawiony pod koniec kwietnia na Międzynarodowych Targach Służb Mundurowych i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach. Wówczas na masce maszyny widniało logo Autosanu.

Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4 Huta Stalowa Wola Foto: Huta Stalowa Wola
Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4 Huta Stalowa Wola

Oparty na czeskim podwoziu

Ten taktyczny pojazd wielozadaniowy oparty został na podwoziu Tatry T815-7M3B21.327, które mają nowoczesną budowę z tzw. centralną rurą szkieletową. Jej zadaniem jest chronić elementy układu napędowego. Nie wiadomo, jaka jest jego specyfikacja techniczna, jednak w oryginalnej Tatrze pracuje sześciocylindrowy silnik Diesla o mocy 300 kW, czyli ponad 400 KM.

Pojazd przedstawiony na grafice HSW ma dwuosobową kabinę, a dalej miejsce na osadzenie pocisków. Z kolei Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4x4 ma miejsce na ośmiu osób, z czego dwie to członkowie załogi, a sześć jest w pełni wyposażonymi żołnierzami. Maszyna zapewnia II poziom ochrony balistycznej STANAG 4569, a jego ładowność to 5 ton, co jest zaletą.

Koncepcja niszczyciela czołgów w ramach projektu OTTOKAR-BRZOZA Foto: Huta Stalowa Wola S.A.
Koncepcja niszczyciela czołgów w ramach projektu OTTOKAR-BRZOZA