Jednym z takich oznaczeń może być znak "Z.538-ff", który jest często spotykany na niemieckich autostradach i występuje w sumie w dwóch różnych wersjach. Jego pełna definicja brzmi "znak pasa ruchu — bez nadjeżdżających pojazdów ze zintegrowanym znakiem 282". Długa definicja może zmylić niejednego, dlatego wyjaśniamy, co oznacza.

Biały znak z okręgami i strzałkami: co oznacza?

Według niemieckiego kodeksu ruchu drogowego znak "Z.538-ff" występuje w dwóch wersjach: z dwiema strzałkami ("Z.538-30k") oraz z trzema ("Z.538-31k"). Jeśli intuicja podpowiada ci, że chodzi o pasy ruchu w danym kierunku, to masz rację. Według przepisów takie strzałki określają na znaku liczbę pasów ruchu w danym kierunku, w przypadku omawianych znaków — dwie dla dwóch pasów i analogicznie trzy dla pasów trzech.

Co w takim razie oznacza w definicji "zintegrowanie ze znakiem 282"? Znak o symbolu 282 powinien być znany wszystkim kierowcom, a oznacza zniesienie wszelkich ograniczeń prędkości na odcinku autostrady. Zbierając wszystkie powyższe informacje razem, możemy wyjaśnić to w prosty sposób. Znak "Z.538.ff" znosi wszystkie ograniczenia prędkości oraz zakazy wyprzedzania, ale tylko na określonym pasie ruchu. Dla przykładu widząc znak z trzema strzałkami, gdzie tylko na tej skrajnie po prawej zobaczymy oznaczenie w kółeczku, powinniśmy wiedzieć, że tylko prawy pas ruchu ma zniesione ograniczenia prędkości. Jeśli okrąg znajduje się na więcej ilości strzałek, to analogicznie na tych pasach ruchu nie ma limitu prędkości i zakazów wyprzedzania.