Kotlarek wizytował w poniedziałek w woj. podlaskim największe inwestycje drogowe GDDKiA. Po południu oglądał budowę obwodnicy Augustowa, która ma przecinać dolinę Rospudy. Planom poprowadzenia obwodnicy przez dolinę rzeki Rospudy sprzeciwiają się ekolodzy oraz unijni urzędnicy.

Kotlarek powiedział dziennikarzom na konferencji, że prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają już od strony Białegostoku na odcinku 5 km. Za kilka dni ruszą prace od strony Suwałk.

"Dalszy harmonogram przewiduje roboty na obszarze Natura 2000, również w dolinie Rospudy, bo od sierpnia pozwala na to prawo" - dodał Kotlarek.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie tam wyciętych ok. 25 tys. drzew.

GDDKiA zapowiada, że jakiekolwiek bezprawne wejście na teren budowy - chodzi o zapowiedzi ekologów dotyczące blokady inwestycji - będzie traktowane zgodnie z obowiązującym prawem. "To będzie teren oznaczony i zagrodzony. Jeśli ktoś bezprawnie tam wkroczy, będziemy informowali o tym policję" - powiedział Kotlarek.

Ekolodzy zapowiadają nieoficjalnie, że 1 sierpnia przyjadą nad Rospudę, by nie dopuścić do zniszczenia doliny. Namioty ma rozbić nawet ok. tysiąca osób.

17-kilometrowa obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Według drogowców to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-kilometrową dolinę. Ekolodzy uważają, że obwodnicę można poprowadzić innym wariantem.

W lutym przez kilkanaście dni ekolodzy koczowali nad Rospudą manifestując swoje niezadowolenie z decyzji władz polskich.

Inwestycji sprzeciwiają się także urzędnicy unijni, według których drogi nie można poprowadzić przez obszar chroniony Natura 2000. Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska jest gotowa zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie pilnego nakazu wstrzymania prac w dolinie Rospudy, które mają być kontynuowane od sierpnia - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka KE ds. środowiska Barbara Helfferich.

"Jesteśmy przygotowani, by wysłać do Trybunału list z prośbą o wydanie natychmiastowego nakazu, jak tylko wiadomo będzie, że Polska kontynuuje prace wstrzymane na okres ochronny lęgu ptaków. List jest gotowy" - powiedziała rzeczniczka, proszona o reakcję na zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że w

sierpniu rozpoczną się prace ziemne i budowlane nad Rospudą na chronionym obszarze Natura 2000.

Jeszcze przed ostatecznym wyrokiem, na wniosek KE Trybunał może wydać natychmiastowy nakaz wstrzymania prac, by uniknąć nieodwracalnych szkód w środowisku naturalnym.

Zobacz program TV Moto Vision!