„Z dumą myślę o osiągnięciach naszej fabryki. Milionowy samochód to sukces jej wszystkich pracowników. To właśnie zaangażowanie i fachowość tej załogi pozwala z ufnością patrzyć w przyszłość i planować dalszy rozwój fabryki.” –powiedział Jens Ocksen, Prezes Zarządu spółki Volkswagen Poznań.

Z okazji wyprodukowania milionowego samochodu, którym jest biały Caddy Maxi w wersji furgon z silnikiem benzynowym 1.6 MPI o mocy 75 kW, spółka Volkswagen Poznań przekazała Klinice Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu VW Transportera T5 Kombi 4Motion, z silnikiem 2.5 TDI rozwijającym moc 128 kW i napędem na cztery koła. Samochód został przygotowany jako karetka przeznaczona do przewozu noworodków w inkubatorze. Jest darem spółki Volkswagen Poznań dla najmłodszych pacjentów Kliniki. W imieniu Kliniki samochód odebrał jej szef, prof. dr hab. Janusz Gadzinowski.

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. został utworzony jako Spółka joint venture pomiędzy Volkswagen AG i polskim producentem samochodów Tarpan Sp. z o.o. W latach 1993 – 1996 koncern Volkswagen AG przejmował stopniowo udziały Tarpana, a we wrześniu 1997 r. nastąpiła konsolidacja Volkswagen Poznań Sp. z o.o. z marką koncernu Volkswagen Samochody Użytkowe.

Początkowe plany przewidywały tylko prosty montaż lekkich samochodów użytkowych na rynek polski i rynki krajów Europy Wschodniej. Firma od momentu powstania rozwijała się niezwykle dynamicznie, czego dowodem jest wielkość produkcji oraz stały wzrost jakości i produktywności.

W przeszłości w spółce Volkswagen Poznań produkowano modele takich samochodów jak Transporter T4, Skoda Fabia i Skoda Octavia oraz w niewielkich ilościach również VW Passat i VW Bora. Od 2003 roku flagowym produktem spółki Volkswagen Poznań jest – produkowany tylko w Poznaniu – model Volkswagen Caddy. Oprócz VW Caddy fabryka produkuje Transportera T5 oraz – od listopada 2007 – nowymodel VW Caddy Maxi, będący wydłużoną o 47 cm wersją VW Caddy.

W okresie od 1993 r. do 2007 r. w fabryce Volkswagen Poznań, w obszarach: produkcja karoserii, lakiernia, dział montażu i Odlewnia, zainwestowano w sumie ponad 730 mln. EURO.

Pierwotnie w fabryce VW Poznań przewidywano roczną produkcję w wysokości 5.000 samochodów przy zatrudnieniu na poziomie 500 pracowników. W 2000 r. firma wyprodukowała już 70.000 samochodów, a zatrudnienie wyniosło ok. 2.500 osób. Dziś spółka Volkswagen Poznań zatrudnia blisko 7.000 pracowników i produkuje rocznie blisko 170 tys. samochodów.

Milionowy samochód wzbogaci kolekcję samochodów wyprodukowanych w fabryce Volkswagen Poznań.