Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. Nr 138, poz. 972) CB radio może być użytkowane bez pozwolenia radiowego, jeżeli:

- urządzenie pracuje w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz

- moc wyjściowa nadajnika nie przekracza 4 W dla FM i AM oraz z 12 W (PEP) dla SSB.

Obecne uregulowania prawne nie nakładają na osoby korzystające z CB obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności użytkowanego urządzenia.

Problemy zaczynają się w chwili, gdy znajdujące się w samochodzie CB radio wzbudzi wątpliwości policjanta, który może przypuszczać, że urządzenie nie spełnia wymogów formalnych mimo że znajduje się w sprzedaży. Funkcjonariuszom są znane przypadki modyfikacji urządzenia, na skutek czego nie spełniają one obowiązujących norm. Parametry pracy nie zawsze zgodne z polskimi przepisami nie muszą być efektem zmian konstrukcyjnych. CB może nie spełniać standardów, np. gdy zostanie sprowadzone z kraju w którym obowiązują inne regulacje.

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości do parametrów pracy sprzętu znajdującego się w pojeździe policjant ma prawo podjęcia próby zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku. Policja twierdzi, że w takim przypadku dużym ułatwieniem będzie okazanie policjantowi Świadectwa Homologacji lub Deklaracji Zgodności. Prawo nie nakłada na użytkownika CB radia konieczności wożenia tego dokumentu w samochodzie. Warto o nim nie zapominać, gdyż posiadanie go może ułatwić obu stronom udokumentowanie faktu użytkowania radiotelefonu zgodnego z prawem.

W przypadku braku Świadectwa Homologacji lub Deklaracji Zgodności urządzenie może zostać zabezpieczone do czasu wyjaśnienia sprawy. W przypadku rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego posiadacz CB radia będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć odpowiedni certyfikat celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.