• Alibaba łącznie pozyskała 10 proc. akcji. W gronie inwestorów są także tak znane marki technologiczne jak Huawei, Xiaomi czt Foxconn.
  • Chińczycy szykują rywala dla Tesli. W przygotowaniu kompaktowy SUV o zasięgu ok 300 km.
  • Elektryczny chiński SUV ma przyspieszać do 100 km/h w ciągu 5.8 s (o ile będzie włączony napęd 4x4)

Wyobraźcie sobie, że Allegro bierze się za produkcję samochodów w Polsce. Niemożliwe? Niekoniecznie. Przykład idzie z Chin, gdzie za biznes motoryzacyjny zabiera się chińska firma Alibaba, czyli prawdziwy gigant handlu w internecie oraz systemów elektronicznych płatności. W Polsce (i nie tylko) firma może być kojarzona przede wszystkim dzięki popularnej platformie AliExpress, czyli ogromnym sklepie internetowym. Niewykluczone, że wkrótce będzie bardziej kojarzona z motoryzacją. A wszystko za sprawą nowej inwestycji.

Xpeng Identity X
Xpeng Identity X

Alibaba zainwestowała w chińską firmę Xpeng Motors. To chiński startup o dość krótkiej historii. Firma dostarczyła pierwsze 15 samochodów (z tzw. produkcyjnej serii 1.0) zaledwie kilka miesięcy temu: w październiku 2017 roku. Pierwsza partia 1000 samochodów to dopiero zapowiedź nowej wersji, która pojawi się podczas zbliżających się targów CES w Las Vegas.

Wkrótce zadebiutuje model Identity X, czyli kompaktowy SUV 4x4. Nietrudno zgadnąć z jakim napędem. Pod interesującym nadwoziem ukryto bowiem silnik elektryczny z akumulatorami, które mają zapewnić tyle energii, by można było przejechać około 300 km i przyśpieszyć do 100 km/h w czasie poniżej 6 sekund (5.8 s).

Xpeng: we wnętrzu łatwo doszukać się zapożyczeń od Tesli
Xpeng: we wnętrzu łatwo doszukać się zapożyczeń od Tesli

We wnętrzu samochodu łatwo doszukać się podobieństw do Tesli. Nie skończyło się jednak tylko na naśladowaniu wzornictwa (choćby wielkiego ekranu 15.6” w konsoli czy wyświetlacza w miejsce tradycyjnych zegarów). Chińskiej firmie udało się nawet przejąć jednego z inżynierów Tesli. Do Xpeng Motors dołączyła Junli Gu, która w Tesli pracowała nad rozwojem technologii autopilota (nad systemami jazdy autonomicznej Xpeng pracuje także wspólnie z firmami Bosch i Beidou). Wcześniej twórcom Xpeng udało się także pozyskać wiceprezesa firmy Fisker Automotive oraz jednego z szefów działu badań i rozwoju koncernu FAW.