• Betonowy chodnik antysmogowy może w warunkach laboratoryjnych wyeliminować nawet do 70 proc. szkodliwych związków
  • Pionierski chodnik w Warszawie okazał się sukcesem. W przestrzeni miejskiej uzyskano redukcję zanieczyszczeń powietrza o ok 30 proc.
  • Warszawa przeznaczy ponad 5 milionów złotych na budowę pięciu kolejnych chodników w wybranych miejscach miasta. Przetarg już rozstrzygnięto

Antysmogowa betonowa płyta chodnikowa. Tak nazywa się nowy materiał, który ma skutecznie eliminować zanieczyszczenia, czyli szkodliwe substancje pochodzące z ruchu drogowego. Wszystko dzięki dodaniu do cementu tzw. nanometrycznego dwutlenku tytanu.

Charakterystyczna mieszanka jest potrzebna do tego, by beton zyskał funkcję samooczyszczania oraz eliminacji szkodliwych związków przy wykorzystaniu promieni słonecznych. W praktyce oznacza to tyle, że niepożądane substancje (np. dwutlenek azotu ze spalin) rozkładane są na nieszkodliwe dla ludzi związki (podobne do tych stosowanych np. do nawożenia roślin). Bez względu zatem na to ,czy stoimy w korku czy też swobodnie przejeżdżamy, pobliski chodnik usunie część tego co wydostało się z naszej rury wydechowej.

W ramach eksperymentu w Warszawie Skanska wybudowała pilotażowy chodnik antysmogowy w rejonie ronda Daszyńskiego. Wspólny projekt ZDM, Górażdże Cement oraz ekspertów z placówek naukowych (Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz z Instytutu Geofizyki PAN) okazał się sukcesem.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców, średni poziom redukcji substancji takich jak tlenki dochodził w warunkach laboratoryjnych nawet do 70 proc. W przypadku eksperymentalnego chodnika udało się zaś uzyskać ok 30 proc. Zaobserwowano przy tym, że najwięcej szkodliwych związków wyeliminowano na poziomie ok. 50 cm od powierzchni terenu. Pomysłodawcy zapewniają jednak, że korzystne działanie nowego betonu ma również miejsce na większych wysokościach.

Pozytywne wyniki stały się przyczynkiem do dalszych inwestycji. Władze Warszawy zadeklarowały bowiem budowę kolejnych antysmogowych chodników. – Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego - zapewnił Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W ramach nowych inwestycji rozstrzygnięto już przetarg (o wartości 5 milionów złotych) na pięć pierwszych ulic. Specjalne płyty betonowe zostaną ułożone przy kilku arteriach: al. Wojska Polskiego (od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów), al. Lotników (od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej), Czecha i Sejmikowej (od ul. Kajki do ul. Wydawniczej), ul. Zawodzie (od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej) oraz al. Solidarności (od ul. Bielańskiej do ul. Nowy Przejazd). Na tym nie koniec. W planach są jeszcze odcinki przy takich ulicach jak m.in.: Górczewska, al. Jerozolimskie, Reymonta czy Idzikowskiego. Niewykluczone, że planowane lokalizacje wzbogacą się o zmodernizowane chodniki jeszcze w tym roku.