Poniżej znajduje się lista 10 najpopularniejszych kolorów aut, oraz przypisywane im znaczenia opisujące cechy osobowości właściciela.

Srebrny (30 proc.) - kierowca chce być postrzegany jako osoba ciesząca się dostatkiem i prestiżem

Niebieski (26 proc.) - spokojni i łagodni kierowcy, ważniejsze od pieniądza są dla nich relacje międzyludzkie

Czarny (17 proc.) - pragnienie podkreślenia swojego autorytetu w stosunku do innych kierowców

Czerwony (10 proc.) - charakteryzuje płomienny charakter i odrobinę szaleństwa, kierowcy to osoby lubiące brać sprawy w swoje ręce

Szary (8,5 proc.) - oznacza stałość charakteru i solidność

Zielony (5,5 proc.) - kierowca dbający o przestrzeganie przepisów, próbujący łagodzić nerwowe sytuacje

Fioletowy (0.9 proc.) - pewny siebie kierowca kochający wszystko co piękne

Żółty (0,6 proc.) - charakteryzuje osobę, która nie boi się uwolnić drzemiącego w nim dziecka

Złoty (0,6 proc.) - symbolizuje niezależność

Pomarańczowy (0,3 proc) - kierowca jest szczęśliwą osobą, która lubi wyjątkowość i bycie w środku uwagi

Kolor samochodu nie tylko zdradza cechy charakteru właściciela. Ma tak że duży wpływ na bezpieczeństwo. Australijscy badacze z Uniwersytetu w Melbourne przeanalizowali poważne wypadki, które miały miejsce w latach 1987 - 2004. Okazało się, że najbezpieczniejszymi są barwy kremowe, beż i kolor żółty. Największe ryzyko ponoszą właściciele samochodów w kolorach czerwonym i niebieskim.

Od początków motoryzacji element, jakim jest kolor samochodu nabierał stopniowo coraz większego znaczenia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu producenci byli w stanie zaoferować zaledwie dwa lub trzy kolory do wyboru.

Niektóre marki przywiązały się do pewnych schematów kolorystycznych będących obecnie ich wizytówką. Większość z nas widząc w oddali sportowy samochód pomalowany w ognistym odcieniu koloru czerwonego pomyśli zapewne o Ferrari, albo też widząc samochód w kolorze pastelowo żółtym, w głowie na pierwszą myśl nasunie się słynne Lamborghini Diablo.

Dzisiaj, wchodząc do salonu samochodowego sprzedawcy mogą nam zaoferować szereg typów lakierów, począwszy od zwykłego, poprzez metaliki, perłowe, heliochromowe, a skończywszy na bardzo drogich lakierach fortepianowych. Dołączając do tego zestawienie wersji kolorystycznych, połączonych z odcieniami tapicerek można dostać niemałego już zawrotu głowy.

Jak się jednak okazuje kolor samochodu nie odpowiada jedynie za doznania estetyczne osób, które go podziwiają. Jedna z brytyjskich agencji ubezpieczeniowych przeprowadziła bardzo ciekawe badanie, które polegało na przeanalizowaniu statystyk kradzieży samochodów, nie pod względem marki, lecz właśnie pod względem koloru nadwozia. I co się okazało? Największą 'popularnością' wśród złodziei cieszyły się samochody w kolorach, których na ulicach jest mnóstwo. Cała gama, począwszy od koloru niebieskiego, który de facto zajął pierwsze miejsce w rankingu, przez kolor czerwony (2. miejsce), a zaraz po nim srebrny, bywa najczęstszym łupem włamywaczy. W pierwszej piątce znalazły się także kolor biały i czarny. Najbardziej bezpiecznym z wszystkich kolorów okazał się być żółty. Można doszukać się wielu powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze takich samochodów jest raczej mało na naszym rynku i zbytnio mogą rzucać się w oczy. W grę wchodzić może także psychologia kolorów, bowiem żółty w naturze z reguły ma za zadanie odstraszyć 'intruza'. Może jest tak również i w tym przypadku?

Tak więc zanim ostatecznie podejmiemy decyzję o zakupie naszych wymarzonych czterech kółek pamiętajmy o tym, że kolor nadwozia nie odzwierciedla jedynie cech indywidualnych jego nabywcy, lecz także szereg innych czynników.