Każdy z uczestników biorących udział w próbie ustanowienia rekordu otrzyma pakiet startowy zawierający specjalną tabliczkę (do umieszczenia na podszybiu, z prawej strony) z kolejnym numerem pojazdu biorącego udział w ustanowieniu rekordu Guinnessa, indywidualny identyfikator uczestnika (z takim samym numerem jak na samochodzie) oraz upominki od Volvo.

Od 10:30 samochody będą ustawiane, w asyście "grupowych" i policji, na wydzielonym pasie drogowym Drogowej Trasy Średnicowej w Chorzowie. Na początku kolumny ustawione zostaną najnowsze modele Volvo S60, XC60. W dalszej kolejności staną modele historyczne: swój udział zapowiedzieli m.in. właściciele Volvo Amazon z 1966 i drugiego z 1969 roku, Volvo 144 z 1972 roku, Volvo 244 z 1976 i dwa z 1979 roku. Kolejne miejsca zajmą nowsze modele Volvo. Pod koniec kolumny powinny pojawić się również ciągniki siodłowe Volvo (m.in. modele: FH 12, FH 16, R44H, VN780) oraz wozy straży pożarnej.

Start Parady Volvo nastąpi o godzinie 11:00 spod salonu ADV Auto-Boss w Chorzowie przy ul. Drogowa Trasa Średnicowa 51. W tym czasie policja zamknie dojazd i zjazd z DTŚ na odcinku chorzowskim.

Meta parady zostanie ustawiona w Katowicach przy ul. Chorzowska 50. Po przejechaniu punktu mety kolumna zostanie poprowadzona przez katowickie Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka, a następnie ulicę Olimpijską na plac przed Halą Spodek. Od godziny 12:00 do 13:00 na placu przed Spodkiem samochody będą ustawiane w odpowiednim porządku.

Około godziny 13:00 rozpocznie się stacjonarna część wydarzenia. Na przygotowanej scenie przeprowadzona zostanie rozmowa z arbitrem Guinnessa, organizatorami i wybranymi uczestnikami parady. Dla uczestników przygotowano również poczęstunek oraz możliwość porozmawiania w punkcie informacyjno-organizacyjnym z ekspertami z ADV Auto-Boss zajmującymi się na co dzień sprzedażą i serwisowaniem samochodów Volvo.

Parada Volvo zakończy się około godziny 15:00. Podobnie jak na początku, organizacją wyjazdu samochodów spod Hali Spodek zajmą się "grupowi" i wyznaczeni funkcjonariusze policji.