• Auto zostanie wystawione podczas kongresu Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach
  • Minisamochody chińskiej marki mają być dostępne w sześciu największych polskich aglomeracjach w ciągu najbliższych kilku miesięcy

To efekt podpisania umowy importerskiej pomiędzy EVP a chińskim producentem Zhidou Electric Vehicle, należącym do Geely Holding Group (właściciel m.in. marki Volvo).

DZ D2S jest mniej więcej rozmiarów Smarta Fortwo (nieco dłuższy, ale węższy) - ma 2811 mm długości, 1540 mm szerokości i 1555 mm wysokości. Masa pojazdu wynosi 704 kg (razem z niewielką baterią o pojemności 18 kWh).

Pełne naładowanie ze standardowego gniazdka 220 V trwa ok. 7-8 godz. i wystarcza na przejechanie 150 km (wg cyklu NEDC). Auto jest już oferowane na Słowacji. Tamtejszy importer deklaruje, że przy prędkości 45 km/h można liczyć na zasięg ok. 250 km. Wiele oczywiście zależy od stylu jazdy, warunków drogowych itd. Silnik o mocy 30 kW (ok. 41 KM) pozwala rozpędzić się do 85 km/h. Przyspieszenie od 0 do 50 km/h zajmuje ok. 7 s.

Ile będzie kosztować?

Polskich cen jeszcze nie znamy. Nasi południowi sąsiedzi oferują model DZ D2S w cenie 19 490 euro, co w przeliczeniu daje ponad 84 tys. zł. Byłby to najtańszy samochód z napędem elektrycznym na polskim, ale nadal nie tani.

Polska firma ma specjalizować się w sprzedaży i serwisowaniu całkowicie elektrycznych minisamochodów. Najprawdopodobniej stworzy też projekt car sharingu. Samochody chińskiej marki DZ mają być dostępne w sześciu największych polskich aglomeracjach w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że motoryzacyjny świat idzie w kierunku elektryfikacji i zmniejszania wymiarów. Spółka EVP rusza w tę samą stronę i – zapewne wytyczając nowe szlaki w organizacji sprzedaży – w specjalistyczny sposób odpowie na szybko budzący się popyt w zakresie mikromobilności – powiedział Adam Pietkiewicz, prezes Holdingu 1, właściciela Electric Vehicles Poland.

Przedpremierowy pokaz elektrycznego DZ D2S odbędzie się w dniach 12-13 września podczas kongresu Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach. Tam też polska firma przekaże więcej informacji o swoim planach.