Łada Vesta jest pierwszym modelem samochodu, którym rosyjski Autowa rozpoczyna nową erę i jednocześnie stanowi dużą nadzieję producenta na rynkowy sukces. Główną zaletą tego auta jest przystosowanie do eksploatacji w trudnych warunkach klimatycznych.

Konstruktorzy nowego modelu nie zapomnieli także o bezpieczeństwie pasażerów, co znalazło odzwierciedlenie w testach zderzeniowych, w których nowa Łada uzyskała cztery gwiazdki (maksymalna ocena).

Cztery gwiazdki, to 14,1 pkt (z 16 możliwych do zdobycia, dzięki czemu nowa Łada uznana została za jeden z najbezpieczniejszych samochodów produkowanych w Rosji.

W czołowym teście zderzeniowym z przeszkodą kabina pasażerska pozostała stabilna, nieznacznie przemieściły się do wnętrza pedały oraz kierownica. W porę zareagowały obie poduszki czołowe, które wystarczająco ochroniły kierowcę i pasażera.

Auto do testu zderzeniowego zostało zakupione przez redakcję u dilera w mieście Perm. Próbę wykonano w centrum testowym NAMI. Było to czołowe zderzenie przy prędkości 64 km/h, przeprowadzone według metodyki EuroNCAP. Takim testom poddano w Rosji już 35 aut.

Prezydent AutoWAZ Bo Inge Andersson nie był zaskoczony wynikiem tego testu. Jednocześnie zdradził, że w ciągu dwóch ostatnich lat producent wykonał ponad 30 takich prób z nowym sedanem.

Łada Vesta powstała przy współpracy z aliansem Renault-Nissan i jest pierwszym modelem nowej generacji, który powstał na nowej platformie. Poza sedanem, producent zapowiada jeszcze hatchback i kombi.