Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Osoby, które wiedzą, że za chwilę będą prowadzić pojazd, pod żadnym pozorem nie mogą spożywać napojów alkoholowych. Kierowcy coraz częściej decydują się na bezalkoholowy odpowiednik piwa. Największy bałagan związany z piwem bezalkoholowym rodzi fakt, że może ono zawierać do 0,5 proc. alkoholu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Pół procent jest górną granicą stężenia alkoholu dopuszczalnego w piwie bezalkoholowym. Z reguły ta wartość jest znacznie niższa więcej alkoholu znajduje się m.in. w kefirze. Jeszcze kilka lat temu udział piw bezalkoholowych w rynku był znikomy, teraz coraz więcej osób decyduje się na tę opcję.

Sprawdź: Alkomat – wszystko, co musisz wiedzieć przed jego zakupem

Z racji niskiej zawartości alkoholu, piwo bezalkoholowe nie jest traktowane jak napój alkoholowy aby przyjąć taką dawkę alkoholu, jak w zwykłym piwie, należałoby wypić ok. 10 piw bezalkoholowych o stężeniu alkoholu na poziomie 0,5 proc.

Alkomat może zareagować. Musielibyśmy mieć pecha

Alkomat może zareagować nawet wtedy, gdy pijemy tylko piwo bezalkoholowe. Może się tak wydarzyć, gdy jadąc samochodem, popijamy taki napój. Wówczas policyjny alkomat może wskazać nawet 0,8 promila. Wszystko przez resztki alkoholu pozostające w jamie ustnej.

Polecamy: Ile syropu trzeba wypić, aby mieć 1,5 promila w organizmie?

Alkomat mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, które po drodze przechodzi przez usta. Jeśli kilka sekund wcześniej wzięliśmy łyk piwa bezalkoholowego, alkomat zareaguje. W innym wypadku nie ma takiej możliwości. Alkohol może zalegać w ustach do 15 minut.

Na metabolizm alkoholu wpływa wiele czynników

Metabolizm alkoholu zależy od organizmu każdego z nas. Przeciętnie człowiek potrzebuje od dwóch do trzech godzin, aby spalić 20 g czystego alkoholu mniej więcej tyle jest go w jednym piwie. Należy pamiętać, że wpływ na to, ile alkohol utrzymuje się w organizmie, ma wpływ wiele czynników: wiek, wzrost, płeć, waga, a nawet dyspozycja dnia.

(dk)