Jazdę po polskich drogach organizują znaki ustanawiane przez zarządcę drogi na podstawie prawa. Znaczenie większości pionowych znaków jest zazwyczaj oczywiste. Sprawa środkowych linii malowanych na jezdni powinna być równie prosta, bo są przecież dwa rodzaje ciągła lub przerywana. Proste? Nie do końca, bo jest kilka ich odmian. Pokazujemy najważniejsze z nich.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo.

Linie przerywane na drodze — znaczenie i funkcje

Znak P-1 "linia pojedyncza przerywana" wyznacza pasy ruchu na jezdni. Kreski w ich wypadku są krótsze niż przerwy między nimi. Znak o podwójnej szerokości, czyli taki w którym kreski i przerwy są równej długości, informuje, że pas ruchu jest powolny, zanikający lub wyprowadza na inną drogę.

P-1 rozdziela pasy ruchu Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świat
P-1 rozdziela pasy ruchu

Znak P-6 ma dość charakterystyczny wygląd. Kreski w tej linii są dłuższe od przerw i uprzedza o zbliżaniu się do niebezpiecznego miejsca lub linii, której przekraczanie jest zabronione.

Linia ciągła — znaczenie i funkcje

Znak P-2 linia ciągła rozdziela pasy ruchu o tym samym kierunku i zakazuje przejeżdżania lub najeżdżania na nią.

Linia P-2 pojawia się m.in. przed wielopasmowymi skrzyżowaniami Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świat
Linia P-2 pojawia się m.in. przed wielopasmowymi skrzyżowaniami

Podwójne linie na drodze — co oznaczają?

Na drogach można spotkać też linie podwójne, np. znak P-3 "podwójna z przerywaną oznacza zakaz najeżdżania lub przejeżdżania przez nią od strony pasa ruchu przylegającego bezpośrednio do ciągłej linii. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Można na nią najechać, jeśli wraca na swój pas ruchu po wyprzedzaniu. Takie możliwości nie dopuszcza znak P-4 "linia podwójna ciągła".

Linia P-4 oddziela pasy o przeciwnych kierunkach ruchu i oznacza zakaz najeżdżania na nią Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świat
Linia P-4 oddziela pasy o przeciwnych kierunkach ruchu i oznacza zakaz najeżdżania na nią

Czytaj: "Wszyscy zginiemy". Ich słowa okazały się prorocze [WIDEO]

Na tym tle ciekawym znakiem jest P-5, czyli "linia podwójna przerywana. Oznacza ona pasy o zmiennym kierunku ruchu, otwieranego i zamykanego przez sygnalizator S-4.

Zerknij: Policjanci drogówki zauważyli leżący w rowie traktor. Szybko stwierdzili przyczynę

A co jeśli linii nie ma wcale?

Nie zawsze zarządca drogi decyduje się na wymalowanie linii środkowej. Często, szczególnie na bocznych drogach, nie są one wyznaczane ze względu na szerokość jezdni, np. w sytuacji, gdy nie zmieszczą się obok siebie jednocześnie dwa tiry. Nie oznacza to jednak, że nie ma tam dwóch pasów ruchu.

Osiedlowa droga z niewyznaczonymi pasami ruchu Foto: Tomasz Gdaniec / Auto Świat
Osiedlowa droga z niewyznaczonymi pasami ruchu