Auto Świat Wiadomości Aktualności Donald Trump wprowadza cła na samochody i silniki z Europy. Aż 25 proc.

Donald Trump wprowadza cła na samochody i silniki z Europy. Aż 25 proc.

Już od przyszłego tygodnia mają zacząć obowiązywać cła na samochody i niektóre komponenty importowane do Stanów Zjednoczonych. Donald Trump spełnił swoje groźby. Od kwietnia wprowadza cła w wysokości 25 proc.

Donald Trump
Donald TrumpBONNIE CASH / POOL / PAP
  • Donald Trump ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na import samochodów i komponentów, które wejdą w życie od 2 kwietnia 2025 r
  • Cła mają objąć pojazdy oraz części takie jak silniki i skrzynie biegów, a lista może zostać rozszerzona w przyszłości
  • Europa reaguje na ruch USA, w Niemczech wzywa się do stanowczej odpowiedzi, a giełda odnotowała spadki akcji BMW, VW i Mercedesa o około pięć proc

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie znaczących ceł na importowane pojazdy i części samochodowe. Od 2 kwietnia 2025 roku każdy samochód osobowy oraz komponenty takie jak silniki czy skrzynie biegów, które trafią do Stanów Zjednoczonych z zagranicy, zostaną obłożone 25-procentową taryfą celną. Cła na samochody wejdą już w przyszłym tygodniu, a na części miesiąc później - 3 maja.

Przeczytaj także: Przejechaliśmy 100 tys. km Mercedesem z dieslem, żeby sprawdzić, co się zepsuje. Nigdy wcześniej nasz dziennik tak nie wyglądał

Cła na samochody importowane do USA

Co ważne, lista komponentów, które zostaną objęte nowymi taryfami, może zostać rozszerzona w przyszłości, jeśli administracja USA uzna to za konieczne. Start pobierania ceł zaplanowano na dzień następujący po wejściu w życie nowych przepisów.

Waszyngton wskazuje na długoterminowe problemy w amerykańskiej produkcji samochodów i zwraca uwagę na spadek udziału krajowych producentów w rynku oraz rosnącą konkurencję ze strony zagranicznych marek, wspieranych przez subsydia i agresywną politykę przemysłową.

Na ruch Amerykanów reagują oczywiście europejscy politycy. W Niemczech pojawiły się wezwania do twardej reakcji. - Teraz ważne jest, aby UE stanowczo zareagowała na cła. Musi być jasne, że nie ugniemy się przed USA. Potrzebna jest siła i pewność siebie – powiedział ustępujący minister gospodarki Robert Habeck.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) odpowiada

Również Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) zwraca uwagę na możliwe negatywne skutki ceł dla konsumentów i lokalnej produkcji, a także na znaczący wkład europejskich producentów w amerykański eksport samochodowy. ACEA nawołuje do pilnych rozmów między USA a Unią Europejską, mających na celu uniknięcie eskalacji wojny handlowej.

Na ruch Trumpa już zareagowała giełda. Wojną celną najbardziej zaniepokojeni są niemieccy producenci. Na giełdzie we Frankfurcie akcje Mercedesa, BMW i VW spadły o około pięć proc.

- Taryfy, które mają wejść w życie 2 kwietnia, stanowią znaczne obciążenie zarówno dla firm, jak i ściśle powiązanych globalnych łańcuchów dostaw przemysłu motoryzacyjnego – z negatywnymi konsekwencjami w szczególności dla konsumentów, w tym w Ameryce Północnej - komentuje z kolei Hildegard Müller, prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA)

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków