Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad już w czerwcu 2019 r. odstąpiła od umów z firmą Impresa Pizzarotti po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy do rzetelnej i zgodnej z umową realizacji kontraktów na trzech odcinkach S5: Nowe Marzy - Świecie Południe, Świecie Południe - Bydgoszcz Północ oraz Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ. Nowe przetargi ogłoszono w sierpniu 2019 r., a nowy wykonawcy weszli na budowę w 2020 r. Mimo tak dużego opóźnienia i zawirowań na budowie, GDDKiA twierdzi, że wszystkie odcinki będą oddane do użytku według początkowo zakładanego harmonogramu.

Droga ekspresowa S5
Droga ekspresowa S5

Jak zaawansowane są aktualnie prace? To pokazują nagrania z budowy wspomnianych fragmentów drogi S5, która w woj. kujawsko-pomorskim będzie miała długość 128 km.

Droga S5: Bydgoszcz Błonie - Szubin Północ

Jest to najbardziej zaawansowany w budowie i jednocześnie najkrótszy odcinek drogi ekspresowej S5 w woj. kujawsko-pomorskim. Odcinek o długości 9,7 km to łącznik między Szubinem a obwodnicą Bydgoszczy. Z uwagi na dość dużą liczbę obiektów jest to dość skomplikowany i kosztowny fragment drogi. Powstaniu na nim m.in. nowy wiadukt przez Noteć oraz węzeł Rynarzewo, na którym ruch poprowadzono pod wiaduktem w ciągu obecnej DK5. Film nagrany pod koniec maja pokazuje moment kładzenia nawierzchni, pozostały fragment drogi, gdzie trwają prace ziemne znajduje się głównie w miejscowości Kruszyn Krajeński. Po ukończeniu prac na tym odcinku droga ekspresowa S5 relacji Wrocław - Poznań - Bydgoszcz będzie ukończona. Zaawansowanie budowy na koniec maja wynosi 55,7 proc.

Planowane oddanie do ruchu to IV kwartał 2021 r.

Droga S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ

Aktualnie budowa drogi trwa na wielu frontach tego ponad 22-kilometrowego odcinka. Ciekawostką jest, że powstało tu jedno z największych przejść drogowych dla zwierząt w Polsce. Obiekt znajduje się niedaleko węzła Bydgoszcz Północ. Droga połączy obwodnicę Świecia z węzłem Bydgoszcz Północ, który stanowi północny kraniec obwodnicy Bydgoszczy. Na koniec maja zaawansowanie kontraktu wynosiło 30,2 proc.

Planowane zakończenie prac to: III kwartał 2022 r.

Droga S5 Nowe Marzy - Świecie Południe

Odcinek ten ma długość 23,3 km i połączy autostradę A1 z obwodnicą Świecia, która również podlega rozbudowie, stając się częścią drogi S5. Wiosną udało się już przełożyć ruch na fragmenty jedni nowej drogi, m.in. w miejscowościach Wiąg, Nowe Marzy, Przechowo czy Kozłowo. Na koniec maja br. zaawansowanie kontraktu wynosi 29,1 procent.

Planowane zakończenie prac to: III kwartał 2022 r.

Pozostałe odcinki drogi S5

Na dwóch otwartych już odcinkach drogi S5 (obwodnicy Bydgoszczy oraz fragmencie Szubin Północ - Żnin Północ) trwają aktualnie prace wykończeniowe. Prace wykończeniowe potrwają jeszcze do końca czerwca br.

Tu warto zaznaczyć, że to jednak nie koniec inwestycji na drodze S5. W kolejnych latach przewidziana jest jej dalsza budowa. Docelowo „ekspresówka” ma połączyć autostradę A1 w okolicach Grudziądza z drogą ekspresową S5 w Ostródzie.