Czy kiedy spotykasz kontrolę drogową, sprawdzasz, czy jeździesz zgodnie z przepisami? Stołeczna policja twierdzi, że bardzo wielu kierowców ma właśnie taki odruch, a widok patrolu u kierowców wywołuje szybsze bicie serca.

Dlatego warszawska drogówka przez kilka najbliższych dni będzie z wyprzedzeniem informowała o tym, gdzie będą ustawione patrole. Ma to poprawić bezpieczeństwo, bowiem już sama świadomość, że policja jest w okolicy, powoduje zwiększenie bezpieczeństwa.

Nadkomisarz Sylwester Marczak powiedział dla PAP, że kiedy widzimy patrol, to "jesteśmy w stanie w ciągu jednej sekundy przeanalizować wszystkie przepisy ruchu drogowego i zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Można więc powiedzieć, że sama już obecność policjanta wpływa na bezpieczeństwo".

Każdego dnia policja poinformuje o trzech miejscach, gdzie będą dokonywane kontrole. Patrole będą stały tam godzinę i zwrócą uwagę na prędkość, przejścia dla pieszych zarówno przez pryzmat kierowców jak i pieszych. Będą też obserwowani użytkownicy hulajnóg i sposób ich poruszania się.

Policja eksperymentuje z jawnością swoich działań, dlatego jeśli chcemy się dowiedzieć, gdzie będą stały patrole, wystarczy śledzić konta społecznościowe warszawskiej policji. Pierwsza kontrola miała miejsce dzisiaj o godzinie ósmej pod Mostem Gdańskim w kierunku Gdańska.