Arkady P. Fiedler postanowił przetestować nową hybrydową Toyotę RAV4 z napędem AWD-i w ekstremalnych zimowych warunkach. Polski podróżnik dotrze na najdalej wysunięty na północ skrawek Europy, czyli Nordkapp w Norwegii standardowym samochodem prosto z salonu, bez żadnych modyfikacji. Trasa o łącznej długości prawie 7000 km wiedzie przez Kopenhagę, środkową Norwegię, północną Szwecję na Przylądek Północny, a z powrotem przez Murmańsk, Finlandię i kraje bałtyckie. Wyprawa rozpoczęła się 26 grudnia i zakończy po 2 tygodniach.

Toyota RAV4 to najczęściej kupowany na świecie SUV, a zarazem założyciel tak popularnego dziś segmentu SUV-ów z nadwoziem samonośnym. W 1994 roku Toyota zaskoczyła świat motoryzacji lekkim, trzydrzwiowym samochodem terenowym o długości 3,7 m, który gwarantował radość z jazdy poza asfaltem przeciętnym kierowcom. Współczesna, piąta generacja to przestronne, komfortowe auto średniej wielkości, które świetnie się sprawdza zarówno do jazdy na co dzień, jak i do przygód z dala od cywilizacji.

Atutem nowej Toyoty RAV4 jest dynamiczny i superwydajny napęd hybrydowy z elektrycznym, automatycznie dołączanym napędem na cztery koła AWD-i. Toyota RAV4 w tej konfiguracji ma zespół napędowy o mocy 222 KM, przyspiesza od 0 do 100 km w 8,1 s, a jego średnie zużycie paliwa mierzone w standardzie WLTP wynosi od 5,6 l/100 km. Jej bagażnik mieści 580 l lub 1690 l po złożeniu kanapy, a dodatkowy sprzęt można zmieścić także w przyczepie o masie do 1650 kg.

Arkady Paweł Fiedler to wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Jest pasjonatem podróży samochodowych, producentem filmów podróżniczych i autorem książek. Zorganizował wyprawy klasycznymi samochodami przez Afrykę i Azję, a także jako pierwszy człowiek w historii przejechał w 2018 roku kontynent afrykański z południa na północ samochodem elektrycznym bez żadnego wsparcia, korzystając wyłącznie z zastanej infrastruktury elektrycznej. Projekt ten został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic. Teraz postanowił wypróbować w podróży napęd hybrydowy.