Raport "Polak w swoim aucie" pokazuje, że na samochód z drugiej ręki w takim samym stopniu decydują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety — odpowiednio 57 i 58 proc. ankietowanych. Najczęściej auta na rynku wtórnym będą szukać młodzi kierowcy (18-29 lat) oraz seniorzy (60 lat) - w pierwszej grupie ich odsetek wynosi aż 74 proc., a w drugiej - 70 proc.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Paweł Śnigurski, menadżer ds. finansowania samochodów używanych z Santander Consumer Multirent, zauważa, że "zakup używanego auta jest optymalny dla osób o niższych zarobkach".

– komentuje Śnigurski.

Ile trzeba zarabiać, żeby kupić nowe auto?

Z drugiej strony 40 proc. kierowców planujących wymianę samochodu w tym roku wybierze nowy model. W tej grupie przeważają osoby o zarobkach powyżej 7 tys. złotych netto (77 proc.) oraz w wieku 30-39 lat (54 proc.).

Z raportu wynika również, że polscy kierowcy nie chcą wydawać zbyt dużo na nowe auto. Co piąty planuje przeznaczyć na ten cel od 11 do 30 tys. złotych. Większość (57 proc.) sfinansuje zakup z własnej kieszeni.

Paweł Śnigurski podpowiada, że "istnieją inne bezpieczne i wygodne metody finansowania wymiany auta", takie jak leasing z opłatą wstępną od 0 proc. na okres nawet do 60 miesięcy. Klienci indywidualni mogą zdecydować się na kredyt (gotówkowy lub samochodowy) lub najem (krótko- bądź długoterminowy).

Badanie przeprowadzono w styczniu br. na grupie 1000 aktywnych kierowców. Zrealizował je Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na zlecenie Santander Consumer Multirent.