Już w październiku 2022 r. głośno było o tym, że flagowy produkt Apple'a - iPhone 14 - jest wyposażony w funkcję Crash Detection, która fałszywie rozpoznaje przejażdżki kolejką górską jako wypadek samochodowy i automatycznie zgłasza to służbom ratunkowym, co marnuje czas i zasoby niezbędne do ratowania ofiar prawdziwych wypadków.

Crash Detection korzysta z żyroskopu i akcelerometru zintegrowanych ze smartfonem, dzięki czemu jest w stanie wykryć dużą prędkość i jej gwałtowne zmiany — zatrzymania czy uderzenia. iPhone wyświetla wtedy komunikat, który wymaga reakcji użytkownika telefonu. Co istotne, w przypadku jej braku smartfon sam dzwoni na numer alarmowy, przekazując przy okazji lokalizację, gdzie wydarzył się domniemany "wypadek drogowy".

Choć w założeniu funkcja ta może być bardzo przydatna, to Apple jednak chyba nie do końca udało się opanować jej sprawne działanie. Sprawa powraca za sprawą doniesień z Japonii, gdzie jednostki straży pożarnej dosłownie są "nękane" przez fałszywe alarmy pochodzące właśnie z iPhone'ów.

Spośród 919 wezwań alarmowych otrzymanych przez straż pożarną Kita-Alps Nagano między 16 grudnia a 13 stycznia, co najmniej 134 było fałszywych i pochodziło z pobliskich ośrodków narciarskich. Za większość z nich "odpowiedzialne" są właśnie iPhone'y 14. Sprzęt najczęściej "alarmuje" podczas jazdy na nartach, kiedy to właściciel smartfona nie jest w stanie zareagować na komunikat wyświetlany na ekranie urządzenia znajdującego się w kieszeni czy innym niedostępnym od ręki miejscu.

Japońskie lokalne władze przyznają, że fałszywe telefony mogą w końcu stać się problemem, ale są w "kropce", bo nie mogą rekomendować wyłączenia funkcji, która może uratować komuś życie. Zalecają jedynie, aby w miarę możliwości odwoływać takie "fałszywe" alarmy, dzwoniąc do odpowiednich służb. Nad rozwiązaniem problemu (najprawdopodobniej już od chwili doniesień o problemach z funkcją Crash Detection związanych z kolejkami górskimi) pracuje także Apple, co kilka tygodni temu oficjalnie potwierdziło.

Źródło: The Yomiuri Shimbun

Ładowanie formularza...