Wojna Rosji z Ukrainą cały czas trwa. Można zobaczyć wiele filmów m.in. z opuszczonymi pojazdami pancernymi, ciężarówkami i czołgami, którym może jedynie brakować paliwa. W związku z tym wielu obrońców może wpaść na pomysł, aby taki pojazd uruchomić i pojechać.

Pomóc w tym może film na Twitterze, na którym w ciągu niecałej minuty pokazane jest, co trzeba przestawić i nacisnąć, aby uruchomić silnik i ruszyć. Przy czym błędny tytuł informuje o sposobie na odpalenie czołgu, jednak to nie jest czołg, a transporter opancerzony. Czołg nie miałby kierownicy, pojazdami gąsienicowymi steruje się w inny sposób.

Kilku internautów odkryło jednak, że film nie pochodzi z wojny, a sprzed roku i jest nagrany przez Rosjankę, która prowadzi konto na TikToku. Wielu nazwało je fejkiem, jednak szczególnie w czasie wojny na Ukrainie może być wykorzystany do uruchomienia takiego wozu.

Nie powinno się ruszać tych pojazdów

W szumie informacyjnym jest spora szansa, że wielu Ukraińców może trafić na ten film. Pojazdy te w wielu miejscach są wyjątkowo dostępne dla każdego, ale wsiadanie do niego i jeżdżenie nim może być śmiertelnie niebezpieczne. Jazda pojazdem z rosyjskimi oznaczeniami bez poinformowania o tym służb ukraińskich może spowodować, że wóz będzie celem dla innych broniących się jednostek pancernych. Niektórzy mogą pomyśleć, że wystarczy przemalować oznaczenia. Tak, ale wtedy można zostać ofiarą jednostek rosyjskich. W związku z tym lepiej w ogóle nie ruszać tych pojazdów, a film potraktować jako ciekawostkę.