• Po odpaleniu silnika poczekaj dwie minuty, po samym tankowaniu nie jedź zbyt szybko — radzą tiktokerzy
  • Wśród sposobów na wolniejsze zużywanie paliwa wymieniają korzystanie z klimatyzacji zamiast otwierania okna
  • Okazuje się, że znaczenie ma też pora tankowania oraz to, czy bak jest zupełnie pusty
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Ceny paliwa nie przestają rosnąć, a zgodnie z najnowszymi prognozami paliwo ma być jeszcze droższe. Stacje paliw dają szansę na zaoszczędzenie, wprowadzając kolejne promocje, a premier zapewnia, że gdyby nie obniżki podatków, litr paliwa byłoby droższy o 80 gr. Na szczęście sami kierowcy również mogą zrobić coś więcej niż tylko łapać się za głowę przy każdym tankowaniu. Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym zaoszczędzisz.

Złote porady z TikToka — dzięki nim zaoszczędzisz

Kilkoma przydatnymi trikami podzielił się tiktokowy profil Cam's Auto Tips. Autor nagrania poleca, by zaraz po tankowaniu jechać wolniej — jazda 60 do 90 km na godz. na zwykłej drodze i 100 do 120 km na godz. na autostradzie pozwoli zaoszczędzić (takie wartości podaje autor nagrania, należy pamiętać o jeździe zgodnej z przepisami ruchu drogowego, obowiązującymi w Polsce).

Warto też pamiętać o wolniejszym przyspieszaniu, co pozwoli oszczędzić aż 30 proc. paliwa.

Tiktoker radzi też, by podczas jazdy z wyższymi prędkościami nie otwierać okien, bo to powoduje wzrost zużycia paliwa, bardziej oszczędne będzie skorzystanie z klimatyzacji. Pamiętaj też, że częsta zmiana pasa ruchu sprawia, że auto zużywa o 12 proc. więcej paliwa, niż kiedy jedziesz prosto.

Dobrym sposobem na mniejsze spalanie jest też regularne opróżnianie auta ze znędnych przedmiotów — masa auta większa o 50 kg to większe spalanie. Istotne jest też utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach. "Na kapciu" nie tylko za daleko nie zajedziesz, ale też będzie to więcej kosztowało.

Tiktoker Los The Realtos dzieli się radami, które otrzymał od kolegi pracującego na stacji benzynowej. Poleca, by zawsze uzupełniać bak, kiedy jest w połowie pusty — mniej miejsca w zbiorniku, to mniej miejsca na gromadzenie się w zbiorniku skraplającej się wody.

Jeśli widzisz na stacji cysternę paliwową uzupełniającą zbiorniki, jedź na następną — to najgorszy czas na tankowanie. Kiedy jest najlepszy? Wcześnie rano lub wieczorem — chodzi o to, żeby było jak najchłodniej. Im jest chłodniej, tym paliwo jest gęstsze, zatem zatankujesz więcej za te same pieniądze.

Z kolei w nagraniu od Popular Mechanics słyszymy, że jeśli zatrzymujesz się na dłużej niż minutę, wyłącz silnik — również wtedy twoje auto zużywa paliwo.

Z kolei autorzy kanału Consumer Reports radzą, by usunąć bagażnik dachowy, który zwiększa opór powietrza.

Stosowanie tych trików z pewnością nie przyniesie od razu spektakularnych efektów, sprawią jednak, że tankowanie i jazda będą bardziej ekonomiczne. Czy te triki działają? Nie wszystkie, ale w czasach bardzo wysokich cen paliw, warto próbować wszystkiego, aby na utrzymanie auta wydawać jak najmniejsze pieniądze.

(DSZ)