Z warsztatami samochodowymi jest tak, jak i z innymi firmami świadczącymi usługi. Wiele jest firm solidnych, słynących z dobrej obsługi klienta i jakości wykonywanych usług, ale opinię całemu sektorowi rynku psują te przedsiębiorstwa, w których oszustwa są na porządku dziennym. Dlatego też mechanicy nie cieszą się powszechnym poważaniem. Oskarżani są o przekręty, naciąganie na fikcyjne naprawy i zbyt wysokie koszty usług.

- Wykreowany został ogólnie trend, że każdy mechanik to oszust, a wcale tak nie jest. Na pewno jest rzesza złych warsztatów samochodowych, ale łatwo je poznać na pierwszy rzut oka. Są to przede wszystkim firmy, które nie dają faktur, ani żadnych gwarancji na wykonaną usługę - mówi Oskar Baranowski z Auto Centrum Baranowski.

Trzy możliwości

Dużego wyboru nie mamy, ale to, z usług jakiego mechanika skorzystamy, może zaważyć nie tylko na kosztach naprawy, ale i jakości wykonanej usługi. - Szukając mechanika klient ma trzy możliwości: iść do autoryzowanego serwisu konkretnej marki, udać się do warsztatu wykonującego naprawy bez autoryzacji, jednakże legalnie oraz może skorzystać z usług sąsiada, który "po znajomości" naprawia auta w okolicy - informuje Paweł Roesler, Kierownik Serwisu w firmie Mercedes Benz Mirosław Wróbel.

Korzystając z dwóch pierwszych opcji, mamy pewność, że na wykonaną usługę otrzymamy fakturę, a więc, w razie jakichkolwiek problemów, będziemy mogli dochodzić swoich praw, czego nie można powiedzieć o trzeciej opcji, choć, co trzeba podkreślić, jej wybór będzie zapewne najmniej odczuwalny finansowo.

- Wyboru dokonujemy indywidualnie, ale czy zależy nam na maksymalnym obniżeniu ceny, nawet kosztem ryzyka, że nie będziemy zadowoleni z usługi, a cena może wzrosnąć, czy też chcemy mieć sprawne auto i pewność, że wszystko zostało wykonane jak należy? - pyta Paweł Roesler. - Każdy warsztat, który działa legalnie ponosi odpowiedzialność prawną za swoje usługi. Jeśli oddamy swoje auto mechanikowi, który nieoficjalnie oferuje usługi mechaniczne, a ten uszkodzi nam silnik, w żaden sposób nie możemy żądać zadośćuczynienia. Podobnie jest z naprawą, która okazała się nieskuteczna - w przypadkach nielegalnych warsztatów klient bierze ryzyko na siebie - mówi Paweł Rosler.

Z autoryzacją czy bez?

Jeśli więc zależy nam na jakości wykonanej usługi i bezpieczeństwie, wybór ogranicza się do dwóch opcji: autoryzowanego serwisu lub warsztatu bez autoryzacji, ale działającego legalnie. - Dobrego mechanika szukałbym w autoryzowanych stacjach serwisowych. W takich warsztatach pracują doświadczeni mechanicy, i co najważniejsze, mający dostęp do fachowej literatury i szkoleń produktowych. To ogromna pomoc dla kogoś, kto zna się na rzeczy. Dobrzy, a nawet bardzo dobrzy mechanicy, którzy są odcięci od wiedzy mogą popełniać błędy, ze względu na brak wytycznych dostępu do norm i dokumentacji co do konkretnego modelu samochodu - uważa Paweł Roesler.

- Co więcej, nierzadko mechanicy w serwisach nieautoryzowanych dochodzą do sedna problemu na około, metodą prób i błędów. Zdarza się, że zamiast jednej części wymienią trzy, i dopiero przy tej trzeciej dowiedzą się, że to właśnie ona usuwa usterkę. Ktoś jednak musi płacić za te poszukiwania i jest to niestety klient. W salonie autoryzowanym klient ma pewność, że auto jest zdiagnozowane odpowiednio i naprawiane lub wymieniane są tylko te części, które powinny, a naprawa wykonana jest ściśle według wytycznych producenta. Warto zaznaczyć, że wiele z elementów wymaga montażu według odpowiednich wyznaczonych wartości Nm. (normy momentu dokręcenia przewidzianej przez producenta). Autoryzowany serwis standardowo dysponuje taką wiedzą, natomiast gdzie indziej jest różnie. Mechanicy, którzy nie mają dostępu do dokumentacji dokręcają na tzw. czuja - dodaje.

Jednak różnice między autoryzowanym serwisem a tym bez autoryzacji, ale działającym legalnie, powoli zaczynają zanikać. W warsztatach samochodowych bez autoryzacji również otrzymamy fakturę i gwarancję na wykonaną pracę, a nawet samochód zastępczy na czas naprawy. Nie różnią się znacząco również kwalifikacje mechaników. Właściciele warsztatów samochodowych dbają o rozwój pracowników, wysyłając ich na różnego rodzaju szkolenia i doskonaląc ich umiejętności.

Czego unikać?

Zdecydowanie należy unikać warsztatów działających na lewo, w których, oprócz atrakcyjnej ceny, nic dobrego nas nie spotka. Jak w przypadku innych usług. także, jeśli chodzi o wybór mechanika, najbardziej cenne są opinie znajomych. Warto zrobić rozeznanie wśród osób zaufanych i zapytać, czy mogą polecić uczciwy warsztat. Pamiętajmy również, że cena idzie w parze z jakością wykonywanej usługi. Jeśli szukamy jak najtańszego serwisu lub sami chcemy zaopatrzyć się w części potrzebne do naprawy samochodu, możemy nie być zadowoleni z końcowego efektu.