• Każdy, kto kieruje pojazdem mechanicznym bez uprawnień, podlega grzywnie i zakazowi prowadzenia pojazdów
  • Grzywna za kierowanie autem bez uprawnień to minimum 1500 zł
  • Z kolei za jazdę bez uprawnień rowerem albo np. hulajnogą elektryczną przewidziano karę do 1500 zł
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Dotychczas, jeśli ktoś kierował pojazdem, mając nieodpowiednie prawo jazdy (np. motocyklem, mając prawo jazdy kat. B albo samochodem, mając tylko prawo jazdy kat. A), dostawał mandat 300 zł. Taryfikator mandatów przewidywał ponadto 500 zł, jeśli ktoś kierował pojazdem, nie mając żadnego prawa jazdy. Od 1 stycznia kary za takie wykroczenia urosły jednak wielokrotnie!

Nowe grzywny za jazdę bez prawka: od 1500 zł i zakaz prowadzenia pojazdów!

Zmiany wynikają wprost ze znowelizowanego Kodeksu wykroczeń. Było:

Jest:

A to oznacza, że minimalna grzywna za kierowanie samochodem czy motocyklem (albo np. samochodem z przyczepą, jeśli masa zastawu wykracza ponadto, na co pozwala nasze prawo jazdy) to 1500 zł, a maksymalna – aż 30 tys. zł. Dodatkowo: dotąd sąd mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów, a teraz musi. Dotąd sprawa zwykle kończyła się – o ile nie doszło do kolizji wypadku – na mandacie. Obecnie "orzeka się" zakaz prowadzenia pojazdów, a zatem sprawa musi zostać rozpatrzona przed sąd. Z tego też względu z nowego taryfikatora wypadły mandaty 300 i 500 zł za jazdę bez uprawnień.

Nowe grzywny i kary dla kierowców: co wynika z zakazu prowadzenia pojazdów?

Zakaz prowadzenia pojazdów orzekany za wykroczenie trwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata.

Czym się różni prowadzenie bez uprawnień od prowadzenia wbrew zakazowi prowadzenia pojazdów? Otóż to pierwsze jest wykroczeniem. To drugie – przestępstwem! Za jazdę wbrew sądowemu zakazowi grozi 5 lat więzienia!

Nowe kary dla dzieci na rowerze i dla ich rodziców

Jeśli wasze dziecko skończyło 10 lat i nie ma karty rowerowej, bo np. z powodu pandemii dyrektor szkoły nie zorganizował egzaminu, powinniście rozważyć schowanie roweru aż do czasu, gdy dziecko zdobędzie jednak kartę rowerową. Nowy Kodeks wykroczeń mówi bowiem:

Na szczęście jest to kwota „do” 1500 zł, a taryfikator mandatów przewiduje "jedynie" 200 zł za "kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnienia". Oznacza to, że policjant, który zatrzyma dziecko na rowerze, poprosi jedynie o 200 zł mandatu – 1500 zł to maksymalna kwota, jaką może nałożyć sąd, jeśli mandatu nie przyjmiemy.

Ładowanie formularza...