Od 11 maja wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wznowiły już swoją działalność. W większości z nich można ponownie zapisywać się na egzaminy na prawo jazdy wszystkich kategorii, jednak co WORD, to inny pomysł na zachowanie nowego reżimu sanitarnego.

Specjalne środki ostrożności w WORD-ach

Na przykład władze lubelskiego Ośrodka Ruchu Drogowego dopuszczają do egzaminu praktycznego wyłącznie osoby w atestowanych maseczkach – szalik bandamka lub samodzielnie uszyta maseczka nie wchodzi w grę. Poznański PORD poszedł jeszcze dalej i do odwołania zrezygnował z przeprowadzania egzaminów praktycznych na kategorię B, podczas których instruktor musi przebywać razem z kursantem w jednym samochodzie. W stolicy Wielkopolski po prostu uziemiono wszystkie auta egzaminacyjne. Na jak długo? Tego nie wiadomo.

Większość WORD-ów jednak ma podobne zasady w swoich budynkach. Zabrania przebywania tam innym osobom niż kandydaci przystępujący na egzamin (koniec z kibicowaniem rodziców lub znajomych), konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości (min. 2 m), a na egzamin prosi stawić się najwcześniej na kilka minut przed jego rozpoczęciem. We wszystkich przypadkach trzeba też stawić się z maseczką, a w niektórych także ze swoimi rękawiczkami. Oczywiście wszędzie kandydaci proszeni są o umycie rąk i ich zdezynfekowanie. Także większość ośrodków wykonuje przed egzaminem pomiar temperatury ciała kandydatów.

Niektórzy jednak idą znacznie dalej. Katowicki WORD przygotował oddzielne regulaminy dotyczące postępowania na terenie ośrodka oraz zasad przystępowania do egzaminu praktycznych i teoretycznego. Dokumenty można pobrać ze strony internetowej śląskiego ośrodka. Tu także kandydaci proszeni są o zaopatrzenie się w maseczki z atestem. Dodatkowo każdy kandydat musi wypełnić ankietę zdrowotną zanim zostanie dopuszczony do egzaminu.

Oczywiście osoby kaszlące, kichające, zakatarzono i o podwyższonej temperaturze nie będą dopuszczane do egzaminu i proszone o natychmiastowe opuszczanie budynku i terenu ośrodka. WORD-y jednak zapewniają, że nie przepadnie ich wpłata – w takich sytuacjach będą mogły przełożyć termin egzaminu bez dodatkowych kosztów.

Egzamin na jednoślad tylko z własnym kaskiem

Z kolei w przypadku egzaminów na jednoślady, wszystkie WORD-y wymagają od kandydatów własnych kasków, jednak już od konkretnej placówki zależy, czy także trzeba mieć swoje słuchawki, czy dostaje się je na miejscu. W Warszawie system łączności pomiędzy zdającym, a egzaminatorem zapewnia WORD, w Poznaniu trzeba mieć swoje słuchawki, a w Katowicach zarówno słuchawki, jak i telefon obsługiwany przez polskiego operatora.

Jednym słowem „co kraj to obyczaj”. Każdy kto ma zamiar przystąpić do egzaminu, czy to praktycznego, czy teoretycznego, musi wcześniej zajrzeć na stronę swojego WORD-u. Tam znajdują się dokładne wytyczne i nowe zasady dotyczące samych egzaminów i zapisów. Te ostatnie też są realizowane w różny sposób – większość oferuje zapis przez stronę internetową, ale nie ma już jednomyślności co do formy telefonicznej i osobistego pojawienia się w ośrodku.