- Siła uderzenia była tak duża, że zmiażdżony i przełamany został pierwszy wagon pociągu. Choć znajdowało się w nim kilkadziesiąt osób, udało się uniknąć większej tragedii
- Do katastrofy doprowadziło czterech pijanych pracowników kolei. Na miejscu zginęły dwie osoby, a siedem zostało rannych
- Józef W. został skazany na siedem lat więzienia, Edward K. na pięć. Stanisław S. i Stanisław K., uciekinierzy z drugiej nastawni, dostali po półtora roku
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Osobowy pociąg do Rzeszowa dopiero co ruszył z Przemyśla. Z kolei towarowy skład jechał z Zebrzydowic do położonej na granicy z Ukrainą Medyki. Oba nigdy nie dotarły do celu.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPod Żurawicą zginęli żołnierze na przepustce
W okolicach Żurawicy pociąg osobowy nagle zjechał na przeciwległy tor. 10 września 2000 r. o godz. 21.49 czołowo uderzyły w siebie lokomotywy. Siła była tak duża, że zmiażdżony i przełamany został pierwszy wagon pociągu do Rzeszowa.
Choć w wagonie znajdowało się kilkadziesiąt osób, udało się uniknąć masowej tragedii. Rannych zostało siedmiu pasażerów i członków załogi. Niestety, dwóch poniosło śmierć. Byli żołnierzami na przepustce. 20- i 21-latek odbywali służbę w jednostce w Żurawicy, gdzie ich pociąg miał za chwilę wjechać...
Gdy pracujący na miejscu policjanci i prokuratorzy weszli do nastawni kolejowej, zastali dwóch pijanych dróżników. Odczyty z alkomatu nie zostawiały złudzeń, "wydmuchali" 2,06 i 1,49 promila. To nie był jednak koniec zatrzymań. I pijanych.
W nastawni nie było kolejarzy. Wszyscy byli pijani
Gdy otworzono drzwi do drugiej nastawni, nikogo w środku nie było. Jednego z pracowników dostrzeżono pod lasem i szybko został zatrzymany. Wynik? 0,97 promila. Drugi następnego dnia zgłosił się sam na policję.
Do katastrofy doprowadziło czterech pijanych pracowników kolei. Ci z pierwszej nastawni wydali zły sygnał i pociąg osobowy po prostu zjechał na przeciwległy tor. W trakcie procesu, który odbył się rok później, próbowali się wzajemnie oskarżać. Józef W. został ostatecznie skazany na siedem lat więzienia, Edward K. na pięć. Stanisław S. i Stanisław K., uciekinierzy z drugiej nastawni, po półtora roku.
Katastrofa pod Żurawicą. Największa akcja pogotowia ratunkowego
Zarzuty usłyszał też maszynista (nie dopełnił obowiązków), ale kara została wymierzona w "zawieszeniu".
- Przeczytaj: Historia: w zderzeniu pociągu z cysterną zginęły 94 osoby — połowa z nich to były dzieci
"W akcji ratunkowej brały udział jednostki PSP i OSP, karetki przemyskiego Pogotowia oraz Policja. Była to największa akcja ratunkowa, związana z wypadkiem na kolei, w historii przemyskiego Pogotowia Ratunkowego" — czytamy w serwisie dziejesienapodkarpaciu.pl.