• Ken Block jest jednym z założycieli firmy odzieżowej DC Shoes. To dzięki niej trafił do rajdów samochodowych
  • W swoim debiutanckim sezonie w zawodach Rally America zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej
  • W 2021 r. Amerykanin rozpoczął współpracę z Audi. Miał pomagać niemieckiemu producentowi w rozwoju sportowych samochodów elektrycznych
  • Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

W latach młodości Kena Blocka wiele wskazywało na to, że w przyszłości wcale nie zostanie kierowcą rajdowym, ale... architektem. Amerykanin urodzony w Kalifornii nie krył zamiłowania do estetyki i wprost uwielbiał rysować. Jednak miejsce, w którym się urodził, miało duży wpływ na jego pociąg do sportów ekstremalnych. Pochłonęła go pasja do jazdy na deskorolce, a także dirt bike'ach.

Po pewnym czasie Block postanowił przenieść się do Kolorado, aby sprawdzić się w jeździe na snowboardzie. Spędził tam kilka lat, szlifując swoje umiejętności, jednak zorientował się, że jego możliwości są ograniczone. Z tego powodu postanowił wrócić do domu i rozpocząć naukę w college'u. W szkole zaprzyjaźnił się z Damonem Way'em, starszym bratem słynnego deskorolkarza Danny'ego. To razem z nim rozpoczął biznes w branży odzieżowej. Po kilku latach projektowania ubrań sportowych stworzyli znaną firmę DC Shoes. Już po roku jej sprzedaż wynosiła prawie 7 mln dol.

Pokochał adrenalinę jeszcze mocniej

Sukces DC Shoes sprawił, że Ken Block zaprzyjaźnił się z wieloma profesjonalnymi sportowcami, w tym m.in. Travisem Pastraną. To właśnie znajomi zainteresowali go motorsportem. Stwierdził, że chciałby sprawdzić swoje siły za kółkiem. Skontaktował się z agentem Pastrany, a ten wyjaśnił mu, co musi zrobić.

By wyjechać na trasę rajdu, Block musiał wcześniej wziąć kilka lekcji jazdy. Rozpoczął je w 2004 r., wieku 37 lat. Szybko okazało się, że jego doświadczenie w sportach ekstremalnych jest tutaj bardzo przydatne.

Już rok później Amerykanin rozpoczął swój pierwszy sezon rajdowy. Na początek postanowił wystartować w zawodach Rally America, w których wyłaniany jest mistrz kraju. W pierwszym roku zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając swojego przyjaciela, a zarazem mentora Travisa Pastranę. Wtedy otrzymał także prestiżową nagrodę Rookie of the Year dla najlepszego kierowcy w debiutanckim sezonie.

Dzięki dobrym występom Blocka i Pastrany w kolejnym roku zainteresowało się nimi Subaru. Samochodem tej marki wystartował w swoim pierwszym rajdzie X Games i zdobył tam brązowy medal. W barwach Subaru odniósł także pierwsze w karierze zwycięstwo w Rally America. W tym sezonie dołożył jeszcze jedną wygraną i ostatecznie zakończył mistrzostwa na 2. miejscu.

Ken Block dzięki serii swoich filmów publikowanych na YouTube rozsławił także Gymkhanę, czyli pokazową jazdę samochodem na torze ze sztucznymi przeszkodami, podczas której kierowcy muszą wykazać się niezwykłą zręcznością oraz odwagą. Jego pierwsze nagranie, na którym pokazał się w swoim Subaru Impreza WRX STi, trafiło do sieci 14 lat temu. Łącznie jego filmy zebrały ponad 500 mln wyświetleń.

W 2010 r. Block postanowił zakończyć współpracę z Subaru i dołączył do Forda. Z tym zespołem zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata, stając się tym samym pierwszym Amerykaninem, który wziął udział w tych zawodach.

Na trasie prowadził go jego wieloletni pilot Alex Gelsomino. Duet zdobył dwa punkty po zajęciu 9. miejsca w Hiszpanii. Block wystartował łącznie w 25 rajdach WRC. Jego najlepszym wynikiem było 7. miejsce w Meksyku. Ostatni start zaliczył w 2018 r. w Katalonii. W sumie w całej karierze udało mu się zgromadzić 18 punktów.

Nowe wydanie Gymkhany

Jeszcze w czasach ścigania się w rajdach WRC Ken Block założył własny zespół, który nazwał Hoonigan Racing Divison. Kierowca wielokrotnie występował pod jego szyldem w zawodach rallycross.

Ford Mustang 1965 Kena Blocka Foto: Steve Lagreca / Shutterstock
Ford Mustang 1965 Kena Blocka

W 2021 r. Amerykanin ogłosił koniec współpracy z Fordem. Następnie związał się kontraktem z Audi. Block miał współpracować z firmą nad rozwojem sportowych samochodów elektrycznych.

Ken Block podczas nagrań w Las Vegas Foto: Audi
Ken Block podczas nagrań w Las Vegas

W efekcie kierowca wystąpił w filmie "ELECTRIKHANA", w którym prowadząc Audi S1 w spektakularnym stylu mijał przeszkody na ulicach Las Vegas.

Tragiczna śmierć legendy

Ken Block zginął tragicznie 2 stycznia 2023 r. w wieku 55 lat. Amerykanin został przygnieciony przez swój skuter śnieżny podczas zjazdu ze stromego zbocza w rejonie Mill Hollow w stanie Utah. Mimo szybkiego pojawienia się służb ratunkowych na miejscu nie udało się go uratować.

Kierowca zostawił żonę Lucy oraz trójkę dzieci. Zespół Hoonigan Racing Divison oddał mu hołd w mediach społecznościowych. "Z najgłębszym żalem możemy potwierdzić, że Ken Block zmarł dziś w wypadku na skuterze śnieżnym. Ken był wizjonerem, pionierem i ikoną. A co najważniejsze, ojcem i mężem. Będzie nam go bardzo brakowało" — napisano w komunikacie.

Źródła: www.hotcars.com, Wikipedia, ewrc-results.com, www.hooniganracing.com

(MĆ)