• W 2020 roku pojawi się wodorowa KIA FCEV. Firma zapowiada całkowicie nowy samochód.
  • W ciągu kilku najbliższych lat KIA planuje wprowadzenie do sprzedaży 16 nowych modeli elektrycznych, hybrydowych i hybryd plug-in.
  • KIA pracuje nad systemem aktywnego ostrzegania pieszych, aby uniknąć kolizji lub potrącenia.

Do 2025 roku KIA chce zaprezentować aż 16 nowych modeli z napędem elektrycznym (także odmiany hybrydowe i wodorowe). Zanim to jednak nastąpi pora pokazać przynajmniej jakiś koncept. I oto jest: Niro EV, które Koreańczycy zawieźli aż do Las Vegas, gdzie podczas jednej z najważniejszych wystaw elektroniki konsumenckiej firma odkryła karty.

KIA Niro EV
KIA Niro EV

W ramach elektrycznej strategii KIA chwali się prototypowym Niro EV. Kompaktowy w pełni elektryczny SUV zaprojektowano w Korei. Firma chwali się, że dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego można było w pełni zrezygnować z tradycyjnego przodu z obowiązkowymi wlotami powietrza do chłodzenia silnika. Co w zamian?

Zamiast zwyczajnej atrapy z wlotami przygotowano interaktywny panel z wyświetlaczem. Ma służyć m.in. do komunikacji z pieszymi jako część systemu APWS, czyli aktywnego ostrzegania. Oprócz wyświetlanej informacji pojawią się także ostrzeżenia dźwiękowe z głośników zainstalowanych z przodu samochodu.

KIA Niro EV
KIA Niro EV

KIA Niro EV została wyposażona w silnik elektryczny nowej generacji. Firma twierdzi, że wykorzystano w nim rozwiązania, które pojawią się w samochodach jakie zadebiutują w salonach za kilka lat. Nie zdradzono jednak szczegółów. Ograniczono się jedynie do informacji o zastosowaniu baterii litowo polimerowej 64 kWh i silnika o mocy 150 kW. Samochód ma przejechać do 383 km na jednym ładowaniu.

W Niro EV zastosowano nowy system interakcji kierowcy z pojazdem. Wentylacja, ogrzewanie i klimatyzacja będą sterowane gestami i dotykowo. Kierowca będzie rozpoznawany przez komputer (identyfikacja twarzy i głosu) na podstawie systemu opracowanego przez Amazon. Jeśli nie zostanie zidentyfikowany to wówczas większość funkcji pojazdu zostanie zablokowana.

KIA Niro EV
KIA Niro EV

Ciekawostką jest system rozrywki. KIA chwali się, że pasażerowie z przodu i z tyłu będą mogli słuchać różnej muzyki bez przeszkadzania sobie. Wszystko dzięki wbudowaniu 8 głośników w zagłówki i nowej technologii redukcji szumów do tłumienia dźwięku z sąsiedniego rzędu siedzeń. KIA twierdzi nawet, że system może pojawić się w samochodach produkowanych seryjnie. Jest zatem szansa, że koncept nie ograniczy się tylko do jednego prototypu.