• Światowy debiut nowej Kii Ceed w wersjach hatchback i kombi
  • Optima została poddana modernizacji stylistycznej i technicznej
  • Rio w wersji GT Line nabrało sportowego charakteru

Trzecia generacja Kii Ceed (zmieniono pisownię nazwy z cee'd) to bardzo ważny samochód dla koreańskiego producenta. Nowy model został zaprojektowany w Europie, tutaj też będzie produkowany. Zarówno hatchback, jak i kombi, stały się większe w środku, zyskały nowy design marki i zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania techniczne i jednostki napędowe. O szczegółach na temat nowego Ceeda możesz przeczytać w odrębnym artykule. Tutaj skupmy się na pozostałych genewskich nowościach Kii.

Foto: Kia Motors
Kia w Genewie

Pierwszą jest odświeżona stylistycznie i zmodernizowana technicznie Kia Optima, która trafi do sprzedaży w trzecim kwartale 2018 roku. Zarówno wersja sedan, jak i kombi delikatnie zmienią się wizualnie, m.in. za sprawą przeprojektowanego zderzaka, chromowanego wykończenia grilla oraz nowym reflektorom i światłom przeciwmgielnym. Retusz dotknie również pakiet GT Line i sportowy model GT. Ponadto na połkadzie pojawił się najnowszy system multimedialny i układy aktywnego bezpieczeństwa.

Na tym nie koniec. Dotychczasowy silnik diesla 1.7 CRDi zastąpiono nowym o pojemności 1,6 litra i mocy 136 KM. Po liftingu w gamie pojawił się również turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 T-GDi, generujący 180 KM. W ofercie pozostaną benzyniaki 2.0/163 KM i 2.0 T-GDi/245 KM (pierwszy wolnossący, drugi turbodoładowany dla wersji GT).

Ciekawą premierą jest także Kia Rio w specyfikacji GT Line. Pięciodrzwiowy hatchback w tej odsłonie wyróżnia się sportową stylizacją, na którą składają się: diodowe światła dzienne i przeciwmgielne w kształcie kostek lodu, nakładki na progach, 17-calowe felgi aluminiowe, podwójna końcówka wydechu i spojler dachowy.

Pod maską pracuje trzycylindrowy, turbodoładowany silnik 1.0 T-GDI. Może on generować 100 lub 120 KM mocy. Napęd na przednie koła jest przenoszony poprzez ręczną skrzynią biegów. Przekładnia dwusprzęgłowa będzie dostępna od połowy 2018 roku. Od trzeciego kwartału tego roku Kia Rio GT Line będzie również oferowana z wolnossącymi silnikami o pojemności 1,2 i 1,4 litra.

Foto: Onet
Kia w Genewie

Wszystkie te modele – Ceed, Optima i Rio – są kluczowe dla systematycznego wzrostu marki. Łącznie stanowią one ponad jedną trzecią naszej sprzedaży na Starym Kontynencie. Najnowsze modele będą impulsem do dalszego wzrostu, ponieważ w 2018 roku Kia zamierza osiągnąć w Europie sprzedaż na poziomie ponad pół miliona samochodów” - powiedział Michael Cole, dyrektor operacyjny Kia Motors Europe.