Wyścigi, czy też rajdy to fascynujący sport, a dzięki klockom LEGO można go zasmakować również bez wychodzenia z domu, na dodatek łącząc to z fascynującą zabawą, jaką jest składanie nowego zestawu. Od kilku lat dostępna jest seria LEGO Speed Champions, a w jej ramach mamy zestaw o nazwie McLaren Elva (76902), w którym za kierownicą siedzi żeńska minifigurka. Gdy dodamy do tego pięknego roadstera inne zestawy z serii LEGO Speed Champions, możemy spędzić długie godziny, prowadząc sportową rywalizację na zaimprowizowanych torach wyścigowych.

Wspólna rywalizacja? Czemu nie? Dwa zdalnie sterowane auta terenowe pozwalają zmierzyć się na samodzielnie zaaranżowanych przeszkodach. Foto: LEGO
Wspólna rywalizacja? Czemu nie? Dwa zdalnie sterowane auta terenowe pozwalają zmierzyć się na samodzielnie zaaranżowanych przeszkodach.

Rywalizacja to jednak nie wszystko. Warto też wspomnieć o zestawach z serii LEGO Friends. To kolorowe domy, sklepy, hotele, ale także pomysłowo zaprojektowane pojazdy. Jest ich bez liku! Dobrym przykładem ciekawego auta z serii LEGO Friends jest to z zestawu Furgonetka do sadzenia drzew (41707). To pojazd, którym dziewczynki i chłopcy przewożą rośliny, dzięki którym mogą stworzyć wspaniały ogród. Oczywiście to nie jest jedyny zestaw LEGO Friends, w którym znajdziemy pojazd kierowany przez żeńskie minifigurki. W tej serii można prowadzić quada, kampera, auto osobowe, ale też wielką łódź lub samolot. Dziewczyny mogą robić wszystko!

 Ciężarówka, ogród i mnóstwo zabawy! To zestaw LEGO Friends 41707, który można budować wspólnie z rodziną. Foto: LEGO
Ciężarówka, ogród i mnóstwo zabawy! To zestaw LEGO Friends 41707, który można budować wspólnie z rodziną.

Podobnie jest zresztą w wielu ciekawych zestawach z serii LEGO City, dzięki którym można zbudować wielkie, tętniące życiem miasto. Jednymi z najbardziej popularnych są te, w których można odgrywać rolę policjantki, pracowniczki szpitala, czy też strażaka. Wśród najnowszych zestawów z serii LEGO City znajdziemy wiele, które pozwolą nam przeistoczyć się w pracowników tych ważnych służb. Najciekawsze i najbardziej rozbudowane są trzy z nich: Napad na bank (60317), Straż pożarna (60321) oraz Szpital (60330). Znajdziemy w nich żeńskie minifigurki pełniące ważne funkcje. Mogą one ratować ludzi i zwierzęta z groźnego pożaru, łapać przestępców, którzy próbują dokonać napadu na bank, czy też leczyć pacjentów miejskiego szpitala. W każdym z tych zestawów dostępne są też efektowne pojazdy, którymi mogą kierować żeńskie minifigurki. Na dodatek, są to nie tylko samochody, lecz również helikoptery. Co ważne, wspomniane trzy zestawy można łatwo połączyć za pomocą specjalnych płytek, które odwzorowują ulice i chodniki. Dzięki temu, dodając kolejne zestawy, możemy stworzyć własne, rozbudowane miasto, w którym będziemy dbać o porządek.

 W szpitalu pracują zarówno kobiety, jak mężczyźni. Są też samochody - to zestaw z serii LEGO City (60330). Foto: LEGO
W szpitalu pracują zarówno kobiety, jak mężczyźni. Są też samochody - to zestaw z serii LEGO City (60330).

Równie fascynujące mogą być zestawy z serii LEGO Technic, których złożenie jest dla każdego dużym wyzwaniem. Oprócz tego spełniają one funkcję edukacyjną, ponieważ wiele mechanizmów, dzięki którym gotowe pojazdy mogą jeździć, zaprojektowana jest tak, by przypominały prawdziwe samochody. Przykładowo zatem, budując zestaw McLaren Senna GTR (42123) możemy zobaczyć, jak zamontowane są uchylane do góry drzwi, zapoznać się z pracą 8-cylindrowego silnika, czy też przeanalizować pracę układu kierowniczego. Ten model nie tylko da dużo frajdy podczas składania i zabawy, ale też będzie świetnie wyglądał na półce – jako ozdoba.

LEGO McLaren Senna GTR™ 42123 Technic Foto: LEGO
LEGO McLaren Senna GTR™ 42123 Technic

Jeszcze więcej zabawy dostarczy zestaw LEGO Technic Łazik terenowy (42124), który ma na pokładzie dwa silniki oraz pojemnik na baterię, w którym zawarty jest też układ elektroniczny, pozwalający sterować tym modelem zdalnie, za pomocą aplikacji na smartfona. W samochodzie tym poznamy konstrukcję napędu oraz układu kierowniczego, jak również sposób, w jaki buduje się zawieszenie auta. A potem? Dzięki zdalnemu sterowaniu można rozpocząć zabawę, która potrwa wiele godzin. Tym bardziej, że to lekkie i zwrotne auto faktycznie jest skuteczne w pokonywaniu wymyślonych przez nas przeszkód.

Warto dodać, że zabawa z klockami LEGO, nawet gdy już poskładamy zestaw według instrukcji, dopiero się zaczyna. Gdy znudzą się zasugerowane w instrukcjach konstrukcje, można je po prostu rozłożyć i zbudować własne, fantastyczne domy i pojazdy, aranżując wymyślone przez siebie sceny i sytuacje. Klocki LEGO, w odróżnieniu od wielu innych zabawek, dają pod tym względem naprawdę nieograniczone możliwości. O tym, co zbudujemy, decyduje bowiem tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.