• Ford zainwestuje 200 milionów euro w swój zakład produkcyjny w Rumunii
  • Dzięki inwestycji zatrudnienie wzrośnie do ok. 5900 pracowników
  • Nowy model produkowany w Rumunii ma stanowić „uzupełnienie modelu EcoSport oraz silnika 1.0 EcoBoost”

200 milionów euro i 1500 nowych miejsc pracy. Rumuni mogą mieć powody do zadowolenia. Ford ogłosił bowiem rozpoczęcie przygotowań do produkcji drugiego modelu samochodu w rumuńskiej fabryce w Craiova. Firma nie zdradza jaki to będzie model samochodu. Jedno nie ulega wątpliwości: będzie wytwarzany równolegle z dobrze znanym EcoSport.

Ford podkreśla, że nowa inwestycja w Craiova jest oznaką zaufania do władz kraju. Wcześniej bowiem przedstawiciele firmy nie kryli obaw co do możliwości logistycznych. Planowano bowiem transport większości wyprodukowanych samochodów (do 85 proc.) drogą kolejową (infrastruktura w Rumunii wymaga sporych inwestycji w unowocześnienie). Pozostałe pojazdy miały być transportowe drogą morską z portu w Konstancji na odległe rynki. Z fabryki w Rumunii samochody trafiają m.in. do Nowej Kaledonii, Turkmenistanu oraz Republiki Południowej Afryki.

Firma dalej musi zmagać się z importem komponentów z różnych rejonów świata. Części do EcoSport produkowanego w Rumunii pochodzą z Brazylii, Indii, Tajlandii oraz Chin. Trafiają drogą morską do portu w Konstancji, a następnie koleją do zakładów w Craiova.