Continental, to przede wszystkim producent opon, ale to nie jest jego jedyna działalność. Ta niemiecka firma od lat zajmuje się także opracowaniem i dostawą innych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej. Najnowszy pomysł firmy to system autonomicznego sterowania drzwiami samochodowymi.

Mowa o inteligentnym systemie autonomicznych drzwi samochodowych z bezstopniowo regulowanym kątem uchylenia. Umożliwia to płynne otwieranie drzwi w każdej pozycji samochodu, nawet kiedy auto jest przechylone – drzwi nie będą się same zamykać. Dodatkowo dzięki funkcji „anti-pinch” system chroni pasażerów przed przytrzaśnięciem przedmiotów czy palców pasażerów. 

System automatycznego otwierania i zamykania drzwi Foto: Continental
System automatycznego otwierania i zamykania drzwi

To jednak nie koniec zalet systemu, którymi chwali się Continental. Czujniki mają wykrywać przeszkody – jeśli wykryją nieruchomy obiekt, proces otwierania zostaje zatrzymany. Dzięki temu zapobiegnie to wgnieceniom karoserii i zarysowaniom lakieru na ciasnych parkingach.

– Dzięki naszym inteligentnym drzwiom do pojazdów, przycięte palce i poobijane drzwi będą już przeszłością - tłumaczy Johann Hiebl z firmy Continental. Autor rozwiązania podkreślał też, że system ten jest jedną z niezbędnych składowych do budowy w pełni autonomicznego pojazdu.

Rozwiązanie zyskało uznanie jurorów targów CES 2019. System inteligentnych drzwi firmy Continental zdobył nagrodę kategorii "Vehicle Intelligence and Self-Driving Technology".