W poniedziałek 25 września 2023 r. premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu w Kraśniku (woj. lubelskie) zapowiadał, że na granicy Polski i Słowacji mają wrócić kontrole. Tłumaczył wtedy, że:

- Jeżeli teraz jest mowa o przenikaniu nielegalnych imigrantów, to dla waszej wiedzy (...), szlakiem tak zwanym bałkańskim, przez Węgry, przez Słowację, przejeżdżają tacy nielegalni imigranci, bo nie ma granicy między Polską a Słowacją, jest granica Schengen.

- My jej nie kontrolujemy, ale poleciłem ministrowi spraw wewnętrznych, aby tam wprowadzać kontrole tych busików, busów, samochodów, autobusów, które można podejrzewać, że tamtędy migrują nielegalni imigranci, żeby nikt nam nie zarzucał również nieszczelności tamtej granicy — tak motywował tę decyzję premier.

Polecenie wydane szefowi MSWiA zostało zrealizowane. 26 września Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej, jak się wyrażono, stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów.

Jak informuje PAP, w ostatnim czasie Straż Graniczna na granicy polsko-słowackiej zatrzymuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie dostać się przez Polskę do Niemiec tzw. szlakiem bałkańskim.

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska w rozmowie z PAP wspomianiała także, że jakiś czas temu wzmocniono patrole także na granicy z Czechami.