Policyjne kontrole nie tylko dla samochodów

Podczas swojej codziennej pracy policjanci z Leszna nie tylko zajmują się kontrolą pojazdów. W ostatnim czasie większą uwagę poświęcają oni zachowaniu rowerzystów, pieszych, ale także kierowców jednośladów. Jak się okazało 21 września w czwartek, akcja ta miała dużo sensu, bowiem policjanci natrafili na rowerzystów notorycznie jeżdżących po chodnikach czy nawet nieznających podstawowych znaków drogowych. Jednak to nie oni najbardziej zaskoczyli leszczyński patrol.

zatrzymany rowerzysta Foto: leszno.policja.gov.pl
zatrzymany rowerzysta

Pędził hulajnogą łamiąc przepisy. Policja nie pozostała bezczynna

27-latek kierujący hulajnogą elektryczną pędził środkiem ulic w Lesznie, nie zwalniając, powodował, zagrożenie również na chodniku zapominając o pieszych i innych uczestnikach ruchu, a na tym nie poprzestał. Policjanci bacznie obserwowali mężczyznę, kiedy ten postanowił wjechać "pod prąd" i kontynuować swoje popisy drogowe.

Po takim szeregu wykroczeń policjanci postanowili skontrolować 27-latka. Okazał się nim mieszkaniec z powiatu górowskiego, który za swoje przewinienia został nagrodzony mandatem w wysokości 3 tysięcy złotych. Opłacony został on na miejscu.

Zasady poruszania się hulajnogą

Przypomnijmy kilka ważnych przepisów, obowiązujących podczas poruszania się hulajnogą:

  • Dozwolona prędkość poruszania się hulajnogą elektryczną wynosi 20 km/h. Podczas poruszania się chodnikiem musi być ona jednak dostosowana do prędkości zbliżonej do pieszych.
  • Kierujący hulajnogą ma obowiązek poruszać się po drodze rowerowej, pasie ruchu dla rowerów bądź jezdnią (kiedy dozwolona prędkość wynosi nie więcej niż 30 km/h), w wyjątkowej sytuacji również chodnikiem (kiedy brakuje drogi dla rowerów, a dozwolona prędkość pojazdów na drodze przekracza 30 km/h).
  • W przypadku jazdy po chodniku albo poruszania się po drodze dla pieszych kierujący hulajnogą ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa.
  • Hulajnogą elektryczną mogą poruszać się dzieci, które przekroczyły 10 r.ż. (wyłącznie pod opieką osoby dorosłej).