W sobotę i niedzielę na wyjazd trzeba było czekać kilkanaście godzin, a w kolejce stało ponad dwieście ciężarówek.

KAS poinformowała, że podczas ostatniej, dwunastogodzinnej zmiany, na Białoruś przez Bobrowniki wyjechały 152 samochody ciężarowe.

Od listopada 2021 r. Bobrowniki są jedynym w województwie podlaskim drogowym przejściem granicznym, które obsługuje ruch towarowy z Białorusią. Z powodu kryzysu migracyjnego zawieszono wtedy — do odwołania — odprawy na sąsiednim przejściu w Kuźnicy i do tej pory ich nie przywrócono.

Wówczas przez wiele tygodni w Bobrownikach utrzymywały się – sięgające kilkudziesięciu kilometrów i nawet trzech dni oczekiwania – kolejki ciężarówek wyjeżdżających z Polski. Sytuację zmieniły najpierw ograniczenia związane z unijnym embargiem na towary, które mogłyby być wykorzystane do działań wojennych Rosji wobec Ukrainy, a później wprowadzony w połowie kwietnia zakaz transportu drogowego na terytorium UE przez przewoźników z Rosji i Białorusi w ramach sankcji gospodarczych UE po agresji Rosji na Ukrainę.

Ruch przez kilka tygodni odbywał się praktycznie bez kolejek, jedynie w niektóre dni trzeba było poczekać na odprawę godzinę lub dwie. Od połowy maja ruch się zwiększył, długie kolejki utrzymywały się przez ponad dwa miesiące.

Obecnie kolejki wydłużają się przed weekendami i utrzymują się głównie w weekendy.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ mrr/