Aukcję „American Presidential Experience” będzie można śledzić online na stronie Bonhams.com i ewentualnie wziąć udział w licytacji, oczywiście po wcześniejszej rejestracji. Oferty da się również składać telefonicznie.

Lincoln Continental convertible „Limo One”

Lincoln Continental convertible 1963 Foto: Bonhams / Auto Świat
Lincoln Continental convertible 1963

Przebojem aukcji będzie z pewnością Lincoln Continental w wersji cabrio, rocznik 1963, opisywany jako „Limo One”, którym prezydent JFK i Pierwsza Dama podróżowali rankiem 22 listopada 1963 roku razem z gubernatorem Texasu Johnem Connally z hotelu Texas w Fort Worth do bazy sił powietrznych w Carswell, skąd Kennedy poleciał do Dallas. Tego samego dnia doszło do udanego zamachu na jego życie.

Auto ma wymieniony silnik i odrestaurowane nadwozie, natomiast wnętrze wraz z czerwoną skórzaną tapicerką jest oryginalne. Wartość auta szacowana jest na 300-500 tys. dolarów, czyli około 1,1-1,8 mln złotych.

Lincoln Continental Mark V Executive Limousine

Lincoln Continental Limousine 1960 Foto: Bonhams / Auto Świat
Lincoln Continental Limousine 1960

Drugi z wystawianych na aukcji modeli to limuzyna, którą Kennedy wykorzystywał do podróży prywatnych. Na potrzeby prezydenta została ona odpowiednio przerobiona przez firmę Hess i Eisenhardt i wyposażona w kuloodporne drzwi, specjalną szklaną przegrodę, sterowanie klimatyzacją przez pasażerów siedzących z tyłu, wspomaganie układu kierowniczego oraz hamulcowego, a także, co nie było takie oczywiste w tamtych czasach, dwukierunkowy telefon.

Auto było leasingowane przez Biały Dom od Forda za 500 dolarów rocznie, ale po późniejszej decyzji prezydenta Johnsona o wymianie floty, wróciło na rynek wtórny. W 1964 roku kupił je dr James C. Walsh, który znał osobiście nieżyjącego już wtedy prezydenta i który potwierdził pisemnie, że JFK używał tego samochodu do własnych celów, w przeciwieństwie do oficjalnych spotkań, kiedy to korzystał z większej limuzyny. Nadwozie auta zostało w znacznej części odrestaurowane, natomiast wnętrze podobnie jak w „Limo One” zachowało się w oryginalnym stanie, z beżową tapicerką, dopasowanymi dywanikami i wspomnianym telefonem. Szacowana cena: 200-300 tys. dolarów (760 tys.-1,1 mln zł).

Co ważne, obydwa samochody pochodzą z kolekcji „American Presidential Experience”, stworzonej przez przedsiębiorcę Jima Warlicka i prezentowanej w ciągu ostatnich 20 lat w ramach objazdowej wystawy edukacyjnej. Sam Warlick zgromadził zresztą imponujący zbiór prezydenckich pamiątek. Niektóre będzie można również kupić na aukcji 14 października. Wśród nich repliki Air Force One i Gabinetu Owalnego czy należącą do Kennedy’ego kurtka lotnicza.

Boing 707 Air Force One

Makieta Boeing 707 Air Force One Foto: Bonhams / Auto Świat
Makieta Boeing 707 Air Force One

Ten samolot był pierwszym odrzutowcem w służbie prezydenta USA, a wystawiona na aukcję replika części kadłuba zawiera pełny kokpit, stanowiska pracy załogi, pokój prezydencki, gdzie zaprzysiężono Lindona B. Johnsona, oraz kwaterę prezydencką. Cena: 200-300 tys. dolarów (760 tys.-1,1 mln zł).

Gabinet Owalny

Replika Gabinetu Owalnego Foto: Bonhams / Auto Świat
Replika Gabinetu Owalnego

Pełnowymiarowa replika z pełnym wyposażeniem, w tym reprodukcją prezydenckiego biurka. Była wykorzystywana do realizacji programów telewizyjnych, w ty, m.in. „The Today Show” i „Saturday Night Live”. Cena: 40-60 tys. dolarów (150-230 tys. zł)

Kurtka lotnicza

Kurtka lotnicza Foto: Bonhams / Auto Świat
Kurtka lotnicza

Oryginalna skórzana kurtka G-1 z prezydencką naszywką, którą JFK podarował swojemu asystentowi i przyjacielowi Davidowi Powersowi, prawdopodobnie w roku 1962 lub 1963. Jej szacunkowa wartość to 200-300 tys. dolarów (760 tys.-1,1 mln zł).

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony bonhams.com

Zobacz również: Słynne debaty prezydenckie - Dlaczego Kennedy wygrał z Nixonem?