Rankingi kierowców Castrol EDGE to dwa zestawienia. Pierwsze „Race for 2012” uwzględnia wyniki w zawodach w danym roku kalendarzowym, w tym przypadku 2012 roku, a drugie starty w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Po wygranym Rajdzie Finlandii, Loeb objął prowadzenie w wyścigu po tytuł najlepszego kierowcy sportów motorowych w 2012 roku. Francuski dominator cyklu WRC wyprzedził dwóch zawodników Formuły 1 - Fernando Alonso i Sebastiana Vettela – i zdobył nad nimi sporą przewagę.

W generalnym rankingu prowadzi Vettel, ale jego pozycja jest coraz słabsza. Zachowuje on pozycję lidera przede wszystkim dzięki świetnym wynikom z drugiej części ubiegłego sezonu (w 2011 roku kierowca Red Bull Racing wygrał pięć z ośmiu ostatnich wyścigów). W tym roku idzie mu wyraźnie słabiej. Za młodym Niemcem znalazło się czterech kierowców F1 – Fernando Alonso, który w tym sezonie mocno naciska lidera, Mark Webber, Lewis Hamilton i Jenson Button. Loeb znajduje się dopiero na 6. miejscu.

Rankingi Castrola oparte są na analizach ekspertów oraz zaawansowanych narzędziach mierzących i oceniających występy każdego z ponad 2 500 kierowców, reprezentujących 74 kraje, którzy walczą w 42 różnych seriach sportów motorowych. Opracowano specjalną metodę punktacji w taki sposób, by kierowcy różnych dyscyplin mieli równe szanse w rankingach. Przy ustalaniu pozycji zawodników pod uwagę brana jest nie tylko ich kolejność na mecie, lecz uwzględniany jest także szereg innych czynników, jak na przykład ranga zawodów czy długość trasy. Bonusowe punkty można zdobyć za najszybsze okrążenie, utrzymanie pozycji lidera podczas całego wyścigu czy uzyskanie znaczącej przewagi nad kolejnym rywalem.

Jeden dobry start w sezonie to za mało - by znaleźć się w czołówce rankingów trzeba jeździć równo przez cały sezon. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.castroledgerankings.com.

Loeb i Vettel najlepsi według Castrol EDGE Foto: Auto Świat
Loeb i Vettel najlepsi według Castrol EDGE
Loeb i Vettel najlepsi według Castrol EDGE Foto: Auto Świat
Loeb i Vettel najlepsi według Castrol EDGE