W 65. rocznicę wielkiego smogu odrodzona londyńska elektrownia Battersea była miejscem premiery nowej elektrycznej taksówki TX firmy LEVC (London EV Company).

Nowy model TX to rewolucja dla pasażerów, którzy oczekują niezrównanego komfortu jazdy, najlepszej w swojej klasie dostępności dla wózków inwalidzkich, klimatyzacji, ładowania telefonu i znacznie przestronniejszej kabiny z sześcioma siedzeniami.

Po przejściu najbardziej rygorystycznego reżimu testowego w historii firmy, w tym ekstremalnych warunków klimatycznych na kole podbiegunowym i w Arizonie, a także tysięcy mil w rękach prawdziwych kierowców taksówek w Londynie, nowy model TX jest gotowy do pracy. Powszechnie oczekuje się, iż ten pojazd pomoże przyspieszyć poprawę toksycznego powietrza w Londynie.

Circus West Village jest pierwszą fazą odnowienia elektrowni Battersea. Zabytkowy budynek elektrowni II i jego okolic przekształcają się w społeczność domów, sklepów, biur, restauracji i przestrzeni publicznej – nowego londyńskiego centrum.  Zaplanowano tutaj powstanie prawie tysiąca punktów ładowania pojazdów, z których 57 jest już dostępnych.

London Taxi
London Taxi

Wszystkie produkty LEVC wykorzystują technologię eCity, obejmującą zaawansowany akumulatorowy elektryczny układ napędowy z małym rezerwowym silnikiem benzynowym. Technologia ta pozwala na osiągnięcie zasięgu do 400 mil (640 km), w tym 80 mil (ponad 120 km) tylko przy wykorzystaniu energii elektrycznej.

Pojazd ma system wielu filtrów, który usuwa gazy i cząsteczki stałe z powietrza. Wbudowany czujnik jakości powietrza automatycznie zamyka zewnętrzny wlot powietrza, gdy wykryje zwiększone zanieczyszczenie powietrza zewnętrznego - chroniąc pasażerów i kierowcę.

Carl-Peter Forster, prezes LEVC, powiedział: "W tej podróży było wiele kamieni milowych, od otwarcia nowej fabryki w sercu Wielkiej Brytanii – pierwszego w tym kraju od prawie dekady nowego zakładu produkcyjnego w branży motoryzacyjnej oraz pierwszej fabryki pojazdów elektrycznych. A to dopiero początek. Dostarczymy w 2018 roku nowe modele TX Europie. Naszym celem jest być globalnym liderem motoryzacyjnym w miejskich samochodach użytkowych. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu ".

Pierwsze elektryczne egzemplarze TX trafią w ręce kierowców jeszcze w grudniu 2017 r.. Pojazd jest obecnie dostępny do jazdy próbnej.

LEVC to spółka chińskiej firmy Geely, ma ambicję, aby stać się dostawcą miejskich pojazdów komercyjnych dla miast na całym świecie.