Każdy element nowej Mazdy3 powstał z myślą o zapewnieniu większej radości z jazdy, sportowych osiągów, jak największej oszczędności paliwa i wyciszenia wnętrza. Rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego i bezpieczeństwu, opracowane w oparciu o długoterminową wizję Mazdy „Zrównoważonego Zoom-Zoom”, mają na celu dopełnić wrażenia z jazdy. Wystarczy dodać do tego pełen wyrazu przód i elementy dynamicznego designu Mazdy, a okaże się, że nowa Mazda3 jest wszystkim, czego może oczekiwać kierowca w samochodzie kompaktowym, oferującym sportowe osiągi.

Całkowicie nowa wersja najpopularniejszego, sportowego modelu Mazdy wykorzystuje doświadczenie marki oraz rodowód aktualnej wersji Mazdy3. Od premiery w 2003 roku nabywców znalazło już około 1,8 miliona egzemplarzy tego modeluw ponad 100 krajach. Mazda3 zdobyła dotychczas ponad 90 nagród motoryzacyjnych na całym świeciei stanowi niemal jedną trzecią wszystkich corocznie sprzedawanych modeli Mazdy.

Po debiucie sedana w specyfikacji północnoamerykańskiej, z silnikami benzynowymi o pojemności 2.0 i 2.5l., harmonogram globalnej sprzedaży Mazdy przewiduje również premierę Mazdy3 w wersji pięciodrzwiowego hatchbacka.